Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Кина станува најмоќната економска моќ порано отколку што се очекуваше

БДП на втората по големина економија во светот, Кина, се очекува да порасне за 8,2 проценти оваа година, продолжувајќи да ги победува сите свои конкуренти, вклучително и САД…

Кина е единствената голема економија што избегна контракции минатата година, и ако продолжи по сегашниот пат, ќе стане најголема економија на светот во 2028 година, смета Хоми Карас, заменик директор на програмата за развој и глобална економија на Институтот Брукингс. Тоа е две години порано отколку што се очекуваше претходно.

Уделот на оваа земја во светската економија рапидно расте во овој век. Според статистичките податоци, глобалниот раст паднал за 4,2 проценти минатата година, што го намали кинескиот дел за 14,5 проценти. Економистите велат дека Пекинг ги продлабочува своите економски врски во рамките на Азија и Европа, барајќи домашна консумација и потрошувачка што ќе ја зајакне следната фаза на раст. Оваа недела, кинескиот претседател Си Џинпинг рече дека „времето и ситуацијата“ се на страната на нивната земја минатата година, додека Вашингтон се бори со внатрешните проблеми.

Пандемија може да и помогне на Кина „да ја зајакне својата позиција во глобалната економија“, според Ка Зенг, директор за азиски студии на Универзитетот во Арканзас. Компаниите во САД и Европа веројатно ќе се фокусираат повеќе на Кина, „поради потенцијалот на земјата да биде единствениот главен извор на раст во постпандемискиот свет“.

Веќе најголемиот извозник на светот, Кина ги зголеми испораките за 3,6 проценти во однос на претходната година, според официјалните податоци. Вкупниот светски извоз падна за 5,6 проценти, според проценките на Обединетите нации.

Во меѓувреме, Кина ја врати титулата за најдобра дестинација во светот за странски инвестиции, со над 129,5 милијарди долари приходи до ноември минатата година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Актерката Моника Белучи глумеше во новата рекламна кампања на брендот Картие. Картие е легендарна марка која произведува накит, модни додатоци и луксузни производи. Тие...

Cotton Club

Актерката избра многу необичен стајлинг! Сара Џесика Паркер сака да комбинира светли бои, необични отпечатоци и стилови. Вчера, sвездата од серијата „Сексот и градот“...

Fool Moon

Ова се 3-те знаци кои очекуваат пролетен состанок со нивната сродна душа! Во 2020 година немавме многу шанси да ги реализираме нашите планови. Останавме...

Wall Street

Како што знаете, најбогатите луѓе во светот внимателно го избираат своето место на живеење, земајќи ги предвид низа фактори… Многу дестинации на нашата планета...

Advertisement