Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

КИМ КАРДАШИЈАН ГО КУПИ ПОЗНАТИОТ ЃЕРДАН НА ПРИНЕЗАТА ДИЈАНА ЗА 187.000 ЕВРА…

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на настан одржан во Лондон.

Ѓерданот “Attallah Cross” последен пат го носеше принцезата Дијана во 1980-тите. Крстот од аметист датира од 1920-тите, е со големина на дланка и го купил дилер кој наддавал во име на Ким Кардашијан на аукција за 187.000 евра.

Сумата беше многу поголема од она што експертите го предвидуваа пред аукцијата, а понудата на Ким Кардашијан победи уште четворица понудувачи.

Принцезата Дијана беше сликана како го носи ѓерданот за време на хуманитарен настан во 1987 година, во комбинација со виолетов фустан на Кетрин Вокер. Ѓерданот го ставил на аукција неговиот поранешен сопственик Рамзи Аталах, кој го наследил од неговиот татко, персискиот колекционер Наим.

Познато е дека еден персиски колекционер и го позајмил ѓерданот на принцезата неколку пати во текот на 1980-тите. Според аукциската куќа Sotheby’s, Дијана била единствената личност што го носела парчето откако Аталах го купил во 1980-тите од компанијата за луксузен накит Garrard.

Ким Кардашијан е позната како повремен собирач на сувенири, главно поп-култура. Се чини дека особено ја привлекуваат предметите поврзани со други познати жени, бидејќи на аукција купила и накит што претходно им припаѓал на Џеки Кенеди-Оназис и Елизабет Тејлор.

Минатата година Ким Кардашијан го навлече гневот на модните конзервативци откако позајми фустан од 1960-тите направен за Мерлин Монро. Ријалити ѕвездата го носеше фустанот на минатогодишниот хуманитарен настан Мет Гала, што предизвика загриженост дека фустанот е оштетен затоа што е направен по нарачка за Ким.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кајли Џенер блеска во новата кампања за очила на Dolce & Gabbana за пролет 2023 година. По стапките на нејзината сестра Ким Кардашијан, која...

Green Tea

Што се однесува до содржината на витамин Ц, кивито е далеку пред портокалот и ананасот. Покрај тоа, тој е богат со растителни влакна, кои...

Route 66

Раперот со најголема колекција на автомобили во светот има и вистинско уметничко дело во својата гаража. Снуп Дог минатата година наполни 30 години во...

Cotton Club

Не е тајна дека каде и да се појави, актерката и пејачка Џенифер Лопез секогаш е главна атракција. Познатата латино дива создаде сопствена линија...

Advertisement