Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Кејт и Вилијам повеќе не можат да се кријат: Училиштето јасно укажува на проблемот на принцот Џорџ

FAIRFORD, WALES - JULY 08: Catherine, Duchess of Cambridge and Prince George during a visit to the Royal International Air Tattoo at RAF Fairford on July 8, 2016 in Fairford, England. (Photo by Chris Jackson/Getty Images)

Принцот Џорџ од Кембриџ е една од главните теми за кои пишува англискиот печат. Принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон, на почетокот од септември се вратиле во нивниот дом, по пет месеци поминати во изолација на семејниот имот во Норфолк. Децата со ентузијазам ја примиле веста за нивното враќање дома, а најмногу од сè, Џорџ и Шарлот кои со нетрпение чекале да се дружат со своите пријатели. Но, враќањето на училиште не поминало одлично.

Иако за време на вонредната состојба, Кејт и Вилијам организирале школување за децата дома, враќањето на училиште помина полошо отколку што се надеваа. Свесен дека Џорџ бил изложен на постојан притисок од јавноста, кој очекувал да биде најдобар во сè, војводата и војвотката од Кембриџ плаќале и приватни часови по некои предмети. Но, се чини дека математиката воопшто не му одговара.

– Џорџ има математички проблем. Минатата учебна година беше многу тешка. Поради математиката, Џорџ плачеше со месеци и повторуваше дека не сака броеви. Неговите родители плаќале за неговите приватни часови, но секоја проверка поминала многу лошо – изјавил добро информиран извор за британските медиуми.

Кејт и Вилијам се прилично стресни поради целата ситуација, бидејќи се свесни дека материјалот станува се посериозен и дека не можат ни да замислат како ќе изгледа учењето на Џорџ по математика оваа година.

View this post on Instagram

This always-color-cordinated family 💙😍 On Thursday, The Cambridges were joined by Sir David Attenborough after the kids got back from school for a movie date in the gardens of Kensington Palace. Sir David brought a gift for George in the form of a tooth from a giant shark which is 23 million years old (slide 3). David discovered it in the late 1960s during a trip to Malta with his family. It was embedded in the island's soft yellow limestone which was laid down during the Miocene period. The Telegraph reports: 'Prince George, seven, is known to have a fascination with dinosaurs, with his mother once telling a group of children during a Natural History Museum that he "loves the T Rex because it's the noisiest and the scariest." The visit was a long time coming for the three children, who have all watched his television programmes." Sir David and Prince William enjoyed an outdoor screening of Attenborough's poignant new documentary A Life On Our Planet. The reflective Netflix documentary sees the renowned broadcaster "recount his life, and the evolutionary history of life on Earth, to grieve the loss of wild places and offer a vision for the future". Produced by WWF and award-winning wildlife film-makers Silverback Films, David Attenborough: A Life On Our Planet is described as "a first-hand account of humanity’s impact on nature and a message of hope for future generations." It's very much a stark reminder of the devastating impact on the natural world in recent decades. The film premieres on Netflix on Friday, October 4th. One of Britain's national treasures, Sir David Attenborough has been a groundbreaking force with his environmental work and his documentaries; the Life series, which collectively constitute a survey of plant and animal life on earth. Sir David's connections with the royal family are many. We've seen Kate with him on numerous occasions in her role as patron of the Natural History Museum.

A post shared by HRH The Duchess of Cambridge (@katemiddletonnn) on

Принцот Џорџ од Кембриџ едноставно не сака да ја изучува оваа тема

Бидејќи сега е големо момче и знае што сака, Џорџ едноставно одбивал да седи и да учи броеви и да прави аритметички операции.

– Не се сите деца исти, и затоа не се подеднакво надарени за сите предмети. Некои едноставно во музиката се пронаоѓаат, некои сакаат да цртаат, а некои сакаат да читаат и собираат. Но, бидејќи Џорџ е член на кралското семејство, тој е под голем притисок да знае сè и да направи совршено. Сепак, кога станува збор за најстариот син на Вилијам и Кејт, математиката не е неговата силна страна. Затоа училиштето дефинитивно ќе мора да му обезбеди прилагодена програма од овој предмет – заклучи споменатиот извор.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Најгламурозниот тренд од 2000-тите е повторно во мода. Модата од 2000-тите конечно се враќа на модните писти и на нашите гардероби: веќе сме навикнати...

Fine Living

Австралискиот уметник и златар Колин Барн верува дека шахот, како стратешка игра што ја уживаат милиони луѓе ширум светот, заслужува луксузен изглед, па затоа...

Fool Moon

Според (застрашувачката) европска статистика, скоро 70 проценти од жените воопшто не разговараат со својот партнер за секс. Зошто е важен разговорот? Не можеме да...

Route 66

Секогаш кога ќе наидеме на нов концепт на мотор, секогаш се надеваме дека тој ќе ни понуди нешто повеќе од вообичаено, поместувајќи ги границите...