Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Картичката со ликот на НБА ѕвездата Лука Дончиќ ги сруши сите рекорди

Уникатната НБА картичка го сруши претходниот рекорд поставен во септември минатата година за 2,8 милиони долари…

Иако Лука Дончиќ ја поминува само третата сезона во НБА, тој е веќе сопственик на рекорд кој тешко ќе се собори во догледно време – картичка со неговиот лик е продадена по неверојатна цена.

За време на викендот, уникатната картичка National Treasures Auto Logoman2018-19, потпишана од плејмејкерот Далас Маверикс, беше продадена за 4,6 милиони долари како дел од приватна понуда. Покрај тоа, оваа картичка постави нов рекорд за кошаркарски карти, но целосно го уништи стариот, за цели 2,8 милиони долари.

Веста за оваа рекордна продажба ја објави самиот купувач, Болило Лајан Сан. Со објава на неговиот профил на Инстаграм, нагласувајќи „одличен ден за неговото хоби“, исто така открил дека тој и неговата партнерка купиле картичка со автограм во неделата, кога Лука Дончиќ го прослави својот дваесет и втор роденден.

„Многумина слушнаа дека се подготвува договор во ноември минатата година, поврзан со National Treasures Luka Doncic Rc Auto Logoman 1/1“, напиша тој во описот на неговата слика. „Иако оттогаш имало неколку прилагодувања на цените, денес, јас и мојот деловен партнер и пријател конечно станавме сопственици на оваа картичка, плаќајќи 4,6 милиони долари за неа“.

Уникатната картичка на Дончиќ сега е највредната кошаркарска картичка со голема маржа – прва на списокот откако е Јанис Антетокомунпо 2013-14 Auto Logoman Patch продадена по цена од 1,8 милиони долари во јули минатата година. Кошаркарскиот дрес на Мајкл Џордан претворен во златна картичка со автограф е продадена за 1,44 милиони долари минатиот месец, додека петтото место најверојатно ќе го заземе картичката Kobe Bryant Topps од 1996 до 1997 година, која моментално има вредност од 1,2 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement