Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Канjе Вест е најбогатиот црнец во историјата на САД

Канје Вест е официјално признат како најбогатиот црнец во историјата на САД.

Според Блумберг, богатството на 43-годишниот рапер, чии хит синглови „Stronger“, „Heartless“ и „Gold Digger“ е „тежок“, приближно 6,6 милијарди долари.

Пред една година, Вест беше официјално признат како милијардер благодарение на неговиот успешен моден бренд Yeezy и неговиот повеќегодишен договор со брендот за облека Gap.

Познатиот рапер е можеби најпознат по своите култни патики Yeezy, според проценката брендот има вредност помеѓу 3,2 и 4,7 милијарди долари, според Business of Fashion.

Новата заедничка соработка со брендот GAP, која ќе биде претставена во текот на летото, според предвидувањата на аналитичарите може да достигне вредност од 970 милиони.

Брендот Yeezy значително се зголеми во текот на изминатата година и покрај целокупниот пазар погоден од пандемиската криза. Во споредба со минатата година, продажбата на веќе успешниот бренд се зголеми за дополнителни 31%, што и донесе на компанијата дополнителни приходи од 1,7 милијарди долари.

Исто така до крајот на годината, Канје Вест најверојатно ќе стане побогат за 150 милиони долари благодарение на партнерството со GAP.

Покрај својот бренд Yeezy, наводно, Вест има и 122 милиони долари во готовина и залихи. Заработи и 110 милиони долари благодарение на музиката (раперот досега има издадено девет студиски албуми и три заеднички албуми) и 1,7 милијарди долари други средства – вклучително и удел во линијата SKIMS на неговата поранешна сопруга Ким Кардашијан.

Вест му се придружи на инвеститорот Роберт Ф. Смит како единствен црн бизнисмен чие богатство се проценува на 6 милијарди долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement