Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Како изгледа луксузниот живот на Салма Хајек и Франсоа-Анри Пиноа

Од реставрација на Нотр Дам до поседување на најбогатиот европски спортски тим, извршниот директор Керинг континуирано се обидува да ја шармира својата сопруга.

Ако постои само еден француски моден магнат кој со години успешно ја држи власта во свои раце, тоа дефинитивно е сопругот на холивудската актерка, бизнисмен и милијардер Франсоа-Анри Пино.

Синот на еден од најбогатите луѓе во светот, Франсоа Пино, Франсоа-Анри ревносно напредуваше до претседател на францускиот луксузен конгломерат, кој ги поседува модните куќи Гучи, Баленсијага, Сен Лоран Ботега Венето, аукциската куќа Кристи и француската винарија Шато Латур.

Откријте во фотогалеријата како сопругот на холивудската актерка Салма Хајек се прослави и направи богатство!

САМ ПОЧЕТОК

По дипломирањето за менаџмент на HEC School во 1985 година, потребни беа децении пред Пино да ги преземе уздите на неговиот татко, станувајќи претседател на Groupe Artemis во 2003 година, а потоа претседател и извршен директор на Kering две години подоцна. Додадете уште неколку децении на таа временска рамка и сега го гледаме третиот најуспешен извршен директор на Harvard Business Review во 2019 година. За човек со ваква биографија, не треба да изненадува што сега има проценета нето вредност од 7 милијарди долари, според Форбс.

САЛМА ХАЈЕК, ЦРВЕНИОТ ТЕПИХ И НИВНИТЕ ЛУКСУЗНИ ОДМОРИ

И покрај тоа што е дел од едно од највлијателните семејства во Франција, Пино го забележале само оние кои не се во модната индустрија по неговата свршувачка со холивудската актерка Салма Хаек во 2007 година.

Од 2009 година, кога се венчале, 59-годишниот француски милијардер ужива во разгалувањето на својата сопруга со која има 14-годишна ќерка. Пино, кој има три деца без контакт со Хајек, изгледа најмногу сака да ужива во патувањето низ светот со својата поубава половина. Откако се венчаа во Париз, само неколку месеци подоцна ги обновија заветите во Венеција и организираа уште една забава. Најважно е што Пино во 2018 година го изненади Хајек со уште едно обновување на заветите на тропскиот остров Бора Бора.

Како шеф на една од најголемите светски модни групи, Пино исто така никогаш не разочарува на црвениот тепих, како и неговата мексиканско-американска актерка. Моќен пар често носи облека на Гучи.

ПИНО Е ФИЛАНТРОП

Пино не е само пионер во индустријата за луксузни стоки: тој особено ја создаде и финансираше фондацијата Керинг, која ги поддржува жените кои се жртви на насилство.

Во 2019 година, групата Керинг донираше 113 милиони американски долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во Париз.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement