Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Каде живеат најбогатите Американци?

Дали досега го проверивте најновиот „Форбс 400- Целосната листа на најбогатите луѓе во Америка“?

Изненадување, Бил Гејтс, со нето богатство од 81 милијарда долари, е рангиран број 1 23-та година по ред. Во меѓувреме, неговиот пријател Ворен Бафет падна на третото место за прв пат по 15 години со нето вредност од 65,5 милијарди долари.

Благодарение на зголемените цени на акциите на жешките технолошки фирми, извршните директори на чело на тие компании се чини дека акумулирале богатство со многу побрзо темпо од другите. Извршниот директор на Amazon, Џеф Безос, доби 20 милијарди долари за да го зголеми своето нето богатство на 67 милијарди долари, што го прави втор најбогат човек во САД.

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг, скокна на четвртото место, неговиот највисок ранг досега, со нето богатство од 55,5 милијарди долари. Сепак, основачот на Oracle, Лари Елисон, се најде на 5-то место за прв пат од 2007 година. Неговата нето вредност е 49,3 милијарди долари.

На 6-то место стои поранешниот градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг, извршен директор на истоимената фирма Bloomberg L.P., кој има нето богатство од 45 милијарди долари.

Овие шест најбогати мултимилијардери имаат вкупно 363,3 милијарди долари при нивното повлекување, од кои повеќето сè уште се чуваат како удели во компаниите што ги основале. Сепак, дел од нивното богатство е доделено на недвижен имот. Господин Гејтс, на пример, поседува замок во Вашингтон во вредност од околу 170 милиони долари, неколку ранчи со коњи низ САД и удел во некои луксузни синџири на хотели преку неговата приватна инвестициска фирма Каскад.

Еве, погледнете ги цените на резиденциите кои шесте најбогати магнати ги нарекуваат дом:

  1. Бил Гејтс Вредност: 81 милијарди долари Дом: Медина, Вашингтон

Г-дин Гејтс (60) го поминува поголемиот дел од своето време во неговата палата од 66.000 квадратни метри Медина, Вашингтон, наречена Xanadu 2.0 по имотот на насловниот лик во Граѓанинот Кејн. Замокот гледа на езерото Вашингтон. На г. Гејтс му беа потребни седум години и 63,2 милиони долари за да ја изгради оваа куќа, која е исполнета со многу високотехнолошки карактеристики. Во 1988 година, тој го купил за 2 милиони долари, но според јавните податоци, сега вреди околу 170 милиони долари.

  1. Џеф Безос Вредност: 67 милијарди долари Дом: Медина, Вашингтон

Г-дин Безос (52), во процесот на градење на својата империја за е-трговија, со текот на годините собра огромна количина на недвижности, со што го заработи 26-то место на листата на најголеми американски сопственици на земјиште во The Land Report минатата година. Во однос на резиденциите, тој има ранч од 165.000 хектари во Западен Тексас, куќа на брегот во државата Вашингтон, три поврзани апартмани во Менхетен Сенчури Тауер и имот од 12.000 квадратни метри во Беверли Хилс кој може да се пофали со Том Круз како сосед, според Форбс.

Неговиот дом во Медина, Вашингтон, блиску до седиштето на Амазон, може да се пофали со 5,35 хектари и околу 29.000 квадратни метри животен простор. Освен главниот дом, има и куќа за чувари и бродска куќа од 4.500 квадратни метри на езерото Вашингтон.

  1. Ворен Бафет Вредност: 65,5 милијарди долари Дом: Омаха, Небраска

Иако најпаметниот инвеститор на земјата има повеќе инвестиции во недвижнини, г-дин Бафет (86) е познат по тоа што живее понизно.

Неговиот дом се наоѓа на агол во Омаха, Небраска, кој го купил во 1958 година за 31.500 долари. Господинот Бафет оттогаш живее таму. Куќата, првично изградена во 1921 година, претрпе неколку проширувања за да стане пријатен и удобен дом од 6.500 квадратни метри за човекот кој има нето богатство од над 65,5 милијарди долари.

  1. Марк Цукерберг Вредност: 55,5 милијарди долари Дом: Пало Алто, Калифорнија

Најмладиот најбогат претприемач најголемиот дел од своето богатство го прикачува во училиштата, здравството и други филантропии. Неговото портфолио со недвижности го вклучува неговиот дом во Пало Алто и 9,9 милиони вредност во близина на паркот Долорес во Сан Франциско.

Г-дин Закерберг (32) го купи својот прв дом од 5.000 квадратни метри во Пало Алто во стилот на Занаетчија во 2011 година за 7 милиони долари. Во следните години тој откорнал четири од куќите околу неговиот дом за околу 43,8 милиони долари за подобро да ја зачува својата приватност. Но, неговиот план за рушење и обнова на тие четири домови е закочен.

  1. Лери Елисон Вредност: 49,3 милијарди долари Дом: Вудсајд, Калифорнија

Извршниот претседател на Oracle, Лари Елисон (72) има големо портфолио на недвижнини. Тој има купено големи делови од цели населби во Малибу и околу езерото Тахо. Тој е сопственик на замок Бичвуд вреден 70 милиони долари во Њупорт, Род Ајленд; градинарска вила во Кјото, Јапонија; и 98% од земјиштето на Ланаи, шестиот по големина остров на Хаваи, кој го купил во 2012 година за 500 милиони долари, според објавените извештаи.

Неговиот имот во Вудсајд, Калифорнија, со проценета вредност од 110 милиони долари, е направен според јапонската архитектура од 16 век, со вештачко езеро од 2,3 хектари.

  1. Мајкл Блумберг Вредност: 45 милијарди долари Дом: Менхетен, Њујорк

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг (74) има повеќе од десетина имоти ширум светот. Тој го поминува поголемиот дел од своето време во неговата градска куќа Upper Estate Side, но исто така поседува имоти во Хемптонс во Њујорк, како и во Лондон, Бермуди, Колорадо и Флорида.

Градската куќа на г-дин Блумберг, лоцирана на ул. 17 East 79, се протега на пет ката со надворешност од варовник. За време на неговите три мандати како градоначалник, г-дин Блумберг живеел во градската куќа наместо во замокот Грејси. Сепак, тој очигледно има план да го претвори во мега-замок. Од 1989 година, тој постепено купува единици на 19 East 79th St., градската куќа која се наоѓа веднаш до неговата сегашна резиденција. Од шесте единици во белата зграда во грчки стил од 1880 година, Блумберг сега поседува пет од нив, според The New York Observer.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement