Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Илон Маск стана најбогатиот човек на светот – А за подобра иднина има план да продаде мал процент од акциите на Тесла

Трката на богатите кон работ на вселената секако е интересна работа за следење, но трката што се одржува на нашата планета е далеку поинтересна…

Постојаната конкуренција помеѓу Илон Маск, Џеф Безос, Марк Цукерберг и Бил Гејтс бара целосно внимание од нас, при што промените се случуваат од минута во минута. Се разбира, овие имиња практично постојано се на самиот врв на листата на најбогати луѓе во светот, но нивните места не се резервирани, па борбата за тронот постојано се води. Извршниот директор на Tesla и SpaceX сега вреди 230 милијарди долари, односно во превод е богат како Бил Гејтс и Ворен Бафет заедно.

Откако се разведе од својата долгогодишна сопруга, Бил Гејтс се „осиромаши“ за акции вредни шест милијарди долари, па го загуби четвртото место на оваа скала и му го предаде на Марк Цукерберг. Со имот од 129,6 милијарди долари во моментов, Гејтс е петти на оваа листа. Според Bloomberg Billionaires Index, Гејтс пред неколку дена успеа да ја подобри својата позиција со 130 милијарди долари, додека Ворен Бафет го зазеде десеттото место со 102 милијарди. Иако за многу луѓе во светот, 2021 година е лоша како 2020 година благодарение на пандемијата на корона вирусот, за Маск започна навистина добро, со акциите на неговата компанија Tesla кои му донесоа повеќе од 60 милијарди долари.

На сето тоа додадете ја и продажбата на акциите на SpaceX, која му донесе вредност од 100 милијарди долари, како што пренесува CNBC. На тој начин SpaceX додаде 11 милијарди долари на банкарската сметка на својот основач, а Илон Маск го прослави овој историски модел испраќајќи му сребрен медал на својот ривал Џеф Безос во твит. Маск, најбогатиот човек на планетата, сака да направи нешто добро со своите пари, па најави донација од 150 милиони долари, вклучувајќи и награда од 100 милиони долари за проект кој успешно го отстранува јаглеродот од атмосферата.

Освен тоа, Маск пред неколку дена најави дека ќе продаде акции на Tesla во вредност од 6 милијарди долари и ќе ги донира на Обединетите нации, под услов да му докажат дека тие пари можат да го решат проблемот со гладот ​​во светот.

Изјавата дојде неколку дена откако Дејвид Бисли, директор на Светската програма за храна на ОН, рече дека 42 милиони луѓе ширум светот се борат со глад и дека проблемот може да се реши доколку светските милијардери донираат само мал дел од своето богатство.

Според неговиот стар обичај, Маск коментираше преку Твитер: „Ако ВФП може да опише на Твитер како да се реши проблемот со гладот ​​во светот од 6 милијарди долари, јас ќе ги продадам акциите на Tesla и веднаш ќе им ги префрлам тие пари. Но, парите мора да се трошат транспарентно, за јавноста да има точен увид каде отишле парите“. Бисли одговори дека ВФП, воспостави транспарентност и отворени сметководствени системи“.

Во моментот на пишувањето, Маск допрва треба да одговори на најновиот твит на Бисли, каде сè уште го држи тронот како најбогат човек на светот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement