Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Илон Маск откри што мисли за Volkswagen…

Првиот човек на Тесла го коментираше бизнисот на Volkswagen…

Спротивно на очекувањата, тој е полн со пофалби за Volkswagen. Покрај тоа што добро се согласува со лидерот на Херберт Диес, тој исто така се согласува дека Volkswagen оди во вистинската насока. Во интервју за Фајненшл Тајмс, Маск изјави декa Volkswagen заедно со Тесла постигнале најголем напредок во електрификацијата.

Запрашан кој стартап за електрични возила најмногу го импресионирал, Маск изненадил со одговорот. Наместо да спомене некои од ривалите како Nio или Lucid, тој рече: „Мислам дека компанијата со најголем напредок со Tesla е всушност Volkswagen, кој не е стартап, но на полето на електрични возила можеме да го доживееме како стартап на предниот дел на електричните возила“.

Тоа е продолжение на пријателската приказна на двајца газди кои веќе имаа можност да зборуваат за електрификацијата, но и да ги испробаат конкурентните автомобили. На крајот на краиштата, откако Дис во неколку наврати ги пофали Tesla, овој гест беше донекаде очекуван.

Маск се осврна и на кинеските производители, кои особено ги пофали. „Мислам дека некои силни компании ќе дојдат од Кина. Има многу суперталентирани и вредни луѓе кои веруваат во производството. Тие се подготвени да останат во фабриката преку ноќ, додека во Америка луѓето се обидуваат да избегнат да дојдат на работа. “, рече Маск.

Маск не сакаше да ги именува кинеските компании, но со оглед на тоа што Tesla има фабрика во Шангај, сосема е јасно дека има увид во кинеската работна етика, но и ентузијазам кога е во прашање развојот на пазарот на електрични автомобили.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Бројни членови на британското кралско семејство се собраа на велигденската миса во капелата Св. Џорџ. Кралицата Елизабета Втора ја пропушти мисата што традиционално се...

Advertisement