Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ИЛОН МАСК НЕМА ДА ПЛАТИ 44 МИЛИЈАРДИ: Твитер не вреди толку, акцијата е прекината до натамошно известување…

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување!

Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер и неговите акционери се согласија на тоа, иако одборот на директори беше силно против тоа.

Сепак, најбогатиот човек на светот сега одлучил да го стави во мирување купувањето, бидејќи при купувањето открил некои работи кои не ги знаел – бројот на лажни нарачки.

Заклучокот е дека Илон Маск сега нема да го купи Твитер по цената што првично ја понуди, бидејќи мисли дека не вреди толку, бидејќи според неговите податоци на тој микро блог, има дури пет лажни, непостоечки сметки. и таканаречените бот сметки.

Актуелниот директор на мрежата Твитер, Параг Агравал, тврди дека само до пет проценти од профилите на Твитер се лажни, односно дека тој е дел од бот системот, но за тоа не изнесе конкретни докази и затоа Маск тврди дека купувањето нема да се прикаже.

Директорот на мрежата Твитер објасни дека не може да им се верува на надворешните проценки за состојбата на таа мрежа и дека не е во можност јавно да ги сподели податоците што ги има внатре. Маск на тоа реагираше многу брзо, твитнајќи дека огласувачите мора да знаат за што плаќаат на мрежата Твитер и дека реалниот број на корисници е тој,нивниот состав е фундаментален за финансиското здравје на Твитер во иднина.

Како решение, Илон Маск предложи одреден број на сметки едноставно повторно да се проверат, за да се знае на што всушност е мрежата со лажни и вистински нарачки – барем во просек.

Се чини дека Илон Маск е сè уште подготвен да го купи Твитер, но по пониска цена, а што ќе се случи со купувањето и дали ќе се случи – мора да следиме се во наредните денови…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement