Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Илон Маск: Некои корисници можеби ќе платат за да користат Твитер…

ИЛОН МАСК, извршен директор на SpaceX и Tesla, кој неодамна го купи и Twitter, изјави дека одредени корисници во иднина би можеле да плаќаат за користење на оваа социјална мрежа.

Маск се огласи на Твитер и ги објасни своите идеи.

„Твитер секогаш ќе биде бесплатен за повремени (обични) корисници, но ќе чини малку за комерцијалните/владините корисници“, напиша тој на Твитер. Тој додаде дека „Било каков приход е подобар од никаков“.

Твитер отсекогаш бил бесплатен за сите корисници, но оваа идеја на Маск има своја позадина. Ројтерс минатата недела објави дека Маск им ветил на банките, кои се согласиле да му помогнат да го купи Твитер за 44 милијарди долари, дека ќе најдат начин да ги монетизираат твитовите. Според Форбс, Маск е најбогатиот човек на светот, а тој се согласил да го купи Твитер на 26 април.

„Решив да инвестирам во Твитер бидејќи верувам во неговиот потенцијал да биде платформа за слобода на говор ширум светот и верувам дека слободата на говорот е социјален императив за функционална демократија“, напиша Маск во изјава за финансиската регулатор.

„Меѓутоа, откако инвестирав, сфатив дека компанијата во нејзината сегашна форма ниту ќе напредува, ниту ќе му служи на овој социјален императив. Твитер мора да стане приватна компанија. Има огромен потенцијал и јас ќе ја ослободам“, додаде тој.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement