Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Илон Маск е најбогатиот човек на светот

Сите знаевме дека ќе се случи таква промена на списокот на десетте најбогати луѓе во светот, но не очекувавме дека ќе се случи со оваа брзина…

Сопственикот на Тесла, Илон Маск, стана најбогатиот човек на светот, победувајќи го на пат Џеф Безос, кој долго време беше на врвот на листата. Богатството на Маск се проценува на 188,5 милијарди долари!

Зголемувањето на вредноста на акциите на Тесла е она што го донесе Маск на врвот на листата и доминантната позиција во светот на најбогатите луѓе. Овој раст ја зголеми неговата вредност и вредноста на нејзините фондови за десет милијарди долари, додека Џеф Безос, сега познат профитер на пандемија, седи на второто место со богатство проценето на 187 милијарди долари.

Растот на богатството на Маск во изминатите неколку години е историски и веројатно најбрз од ваков вид. Започнувајќи ја целата приказна со 27 милијарди долари на почетокот на 2020 година, неговото богатство растеше со молскавична брзина во текот на последните неколку месеци.

Во јули минатата година, Маск го престигна Ворен Бафет и стана седмата најбогата личност на светот, по што во ноември го престигна Бил Гејтс и го зазеде второто место. Сега, тој го презема престолот, и како што дознаваме, во моментов бара начини како да ја направи нашата планета, човечката цивилизација и општеството подобро со помош на своите пари.

На својот профил на Твитер, Маск ги замоли луѓето што го следат да му дадат предлози за добри дела што може да ги направи, со цел барем малку да го подигне квалитетот на животот на луѓето од целиот свет. Како што добро знаете, Бил Гејтс чесно го зазеде третото место на оваа листа, бидејќи преку неговата приватна фондација донира неверојатни суми пари за подобрување на образованието, квалитетот на животот и здравствените системи во земјите во опасност.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Кралицата на ток-шоуата, легендарната 66-годишна Опра Винфри, беше меѓу првите кои ги поддржаа принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл кога решија да го...

Fool Moon

Кога станува збор за исхраната на членовите на британското кралско семејство, ние ненамерно замислуваме нешто луксузно и невообичаено. Во фантазијата на многумина, веднаш се...

Uncategorized

Американската пејачка Лејди Гага настапи на церемонијата на инаугурацијата на американскиот претседател eо Бајден. 34-годишната славна личност ја отпеа националната химна на скалите во...

Cotton Club

Скапоцени цвеќиња кои никогаш нема да свенат. Габриел Шанел сакаше да се опкружува со сувенири и сите видови симболи. Дизајнерите на модната куќа продолжуваат...

Advertisement