Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ИЛОН МАСК ГРАДИ 55 КИЛОМЕТРИ ТУНЕЛ ПОД ЛАС ВЕГАС: Градот едногласно го одобри проектот…

Компанијата Boring едногласно доби дозвола од градот Лас Вегас за изградба на тунелна мрежа долга 55 километри.

Подземниот транспортен систем на Boring ќе биде подолг од првично планираното. Компанијата, основана од Илон Маск, едногласно доби одобрение од градот да го изгради својот подземен транспортен систем, наречен Vegas Loop, под градот.

Кога членовите на округот Кларк првпат го одобрија Vegas Loop, идејата беше тоа да биде мрежа од тунели долга 47 километри што поврзува 51 станица. Според новиот план, мрежата ќе покрива должина од 55 километри и ќе има вкупно 55 станици, вклучувајќи ги и оние кои ќе го опслужуваат меѓународниот аеродром Хари Рид и стадионот Рајдерс.

Претседателот на компанијата Boring, Стив Дејвис изјави дека изградбата на тунелот во центарот на Лас Вегас би можела да започне во 2023 година. „Моментално сме на второто, а има осум скалила до официјалното отворање. Имаме долг пат и многу работа. Ако треба да проценам во моментов, мојата проценка би била дека машините ќе почнат да работат следната календарска година“.

Дејвис рече и дека возењето од трговскиот центар „Fremont Street Experience“ до меѓународниот аеродром Хари Рид, кои се оддалечени околу 10 километри со авион, ќе чини околу 12 долари и ќе трае околу осум или девет минути. Сепак, пред да може монорлесниот систем да превезува луѓе до и од центарот на Лас Вегас, компанијата мора прво да обезбеди куп дозволи и одобренија за дизајн.

Минатата година беа поканети многу медиуми да го пробаат делот од тунелот долг 2,5 километри, но впечатоците не беа одлични, згора на тоа, многумина беа разочарани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement