Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ЗЛАТНИОТ ЧАСОВНИК НА АДОЛФ ХИТЛЕР НАСКОРО ЌЕ СЕ НАЈДЕ НА АУКЦИЈА…

Иако го мразат, Адолф Хитлер бил историски значаен човек.

До денес, сè што е поврзано со него, било да се тоа лични предмети, потпишани писма, па дури и клучеви од тоалетот, добива големо внимание. Неодамна на аукција се појави златен часовник на нацистичкиот лидер за неверојатни 4 милиони долари. Златниот рачен часовник на Андреас Хубер бил украден од планинското скривалиште на Хитлер од француски војник по име Роберт Мињо за време на последните недели од Втората светска војна.

Впечатливото парче произведено од швајцарскиот производител на луксузни часовници LeCoultre беше многу интересна креација со иницијали на нацистичкиот лидер и режимски орел. На часовникот има натписи со три датуми од важност за диктаторот. Впишаните датуми го означуваат роденденот на Хитлер, датумот кога бил назначен за канцелар на Германија и датумот кога нацистичката партија победила на изборите во 1933 година.

Бил Панагопулос, претседател на Alexander Historical Auctions, верува дека часовникот можеби бил подарок за германскиот политичар со австриско потекло од нацистичката партија за да го одбележи неговото достигнување. Тој рече: „Ние не го нудиме ова како знак на почит кон најлошиот човек што некогаш живеел. Наместо тоа, тоа е неверојатно ретка историска реликвија, која длабоко потсетува на еден од најтемните периоди во светската историја, и затоа е особено важна“.

Не е невообичаено да се види продажбата на предметите на Хитлер како облека и мебел, но нешто толку лично и од голема вредност никогаш претходно не се појавило на аукција.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement