Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Запознајте го Остин Расел – 26-годишниот најмлад милијардер во светот

Судејќи според информациите, Елон Маск добива вистинска конкуренција!

Остин Расел, 26-годишен родум од Калифорнија, неодамна стана милијардер со богатство проценето на околу 1,7 милијарди долари, откако неговата компанија Luminar Technologies излезе на берза преку договор за купување возила за специјална намена (SPAC) во декември 2020 година.

Најмладиот милијардер во светот неодамна се најде на престижната листа на Форбс „40 Under 40“ за 2021 година, а во галеријата откријте неколку работи што треба да ги знаете за овој „волшебник“.

Напуштил факултет!

На 17-годишна возраст, Расел студирал физика на Универзитетот Стенфорд кога ја развил идејата за технологија за сензори за автомобили, која подоцна станала клучна за пробивот на Luminar Technologies. Сепак, тој го напуштил колеџот во 2012 година откако добил стипендија од 100.000 американски долари од милијардерот технолошки инвеститор и ко-основач на PayPal, Питер Тил.

Зборувајќи за тоа зошто се откажал, Расел му рекол на Форбс: „Кога го имате овој основен инстинкт да можете да градите, да можете да создавате, многу е предизвик да го направите тоа во академска средина.“ Самиот Расел е роден во Њупорт Тој, семејство од средна класа, а пораснал со својот татко Мајкл Расел, кој работел на комерцијални имоти, и неговата мајка Шенон Клеј, поранешна манекенка и актерка во „The Young and The Restless“.

Иноватор на технологија за самоуправувачки автомобили

Russell’s Luminar е старт-ап кој развива автомобилска лидарска хардверска и софтверска технологија (детекција на светлина и опсег) која „користи ласери за откривање и мерење на растојанија и на крајот создава 3Д мапа на реалната средина која може да се користи самостојно“.
Luminar лидарски сензори сега ги користат големите производители на автомобили како што се Volvo, Toyota и Intel’s Mobileye. Luminar неодамна беше избран за употреба во платформата Drive Hyperion Autonomous Vehicle Reference на Nvidia, која има за цел да го произведе врвниот софтвер за 2024 година.

Навистина создал сè сам

Остин Расел ја основал компанијата Lidar Luminar на 17 години, а сега е милијардер на 26 години. Првиот патент го пријавил на 13 години, наместо да оди во средно училиште, работел во ласерски институт и го напуштил Стенфорд за Тиел стипендија.

Иако го основа Luminar во 2012 година, му требале неколку години да се стекне со статус на милијардер. Расел изјави дека ја основал својата компанија на таков начин што ќе биде „долгорочен одржлив бизнис и ќе им овозможи иднина на автономија на сите овие производители на автомобили“, додавајќи дека неговиот неодамнешен успех изгледа „целосно надреален“. Откако Luminar котираше на берзата Насдак во декември минатата година, Расел стана најмладиот милијардер во светот кој создал своја кариера за помалку од 25 години.

Според The ​​Wall Street Journal, акциите на Luminara пораснале за речиси 28 отсто, со што компанијата има пазарна вредност од околу 7,8 милијарди долари.

Илон Маск се сомнева во технологијата Lidar

Во 2019 година, извршниот директор на Tesla, Илон Маск, ја нарече лидерската технологија „глупава“ скапа и непотребна. Сепак, Расел имаше поинакво мислење. Тој изјави: „Мислам дека 50-те комерцијални партнери и повеќето од големите производители на автомобили со кои работиме нема да се согласат“. Камерите и другите системи се одлични за асистирано возење, но со автономија, потребен ви е лидер со навистина високи перформанси“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Fine Living

Талентираните архитекти на студијата MAD можат да добијат инспирација од се, дури и од портокалови портални кранови! Со новиот проект тие учествуваа на меѓународниот...

Advertisement