Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Запознајте ги 3-те најбогати жени на светот

Кои се најбогатите жени во светот, како станаа членки на оваа елитна група и за што ги трошат своите пари – ова се прашањата на кои ќе се обидеме да одговориме.

Да почнеме со лошите вести – за жал, ниту една од овие жени не се најде на оваа листа благодарение на нивната работа, имено, сите тие го наследија најголемиот дел од своето богатство или од претприемачки предци или од поранешни сопрузи. Добрата вест е дека тие се свесни дека со нивната позиција доаѓа одредена одговорност, па тие трошат дел од своето време и богатство на хумани цели.

Треба да се напомене дека редоследот на богатите жени подолу можеби не е точен, бидејќи нивното вистинско богатство е тешко да се процени, така што износите што ќе ги видите се прикажани во распони.

  1. Мекензи Скот
    Проценето богатство: 63 до 67 милијарди долари

Мекензи Скот го заработи своето богатство во најскапата тужба за развод во историјата на човештвото. Откако најбогатиот човек на светот, Џеф Безос (основач на Амазон проценува на над 180 милијарди долари), ја изневери по 25 години брак, Мекензи во разводот заработи акции од 38,3 милијарди на Амазон. Бидејќи вредноста на акциите значително се зголеми благодарение на корона кризата, неговото богатство сега се проценува помеѓу 63 и 67 милијарди. Минатата година, таа се приклучи на иницијативата на Бил и Мелинда Гејтс, The Giving Pledge, во која ултра-богатите ветија дека ќе донираат половина од своето богатство во добротворни организации – или низ животот или со тестамент. Засега, нејзиниот филантропски фокус е насочен кон здруженија кои ги поддржуваат ЛГБТКИ заедниците, родовата еднаквост и борбата против климатските промени.

  1. Франсоа Бетенкур-Мејерс
    Проценето богатство: 65 до 65 милијарди американски долари

Долгогодишниот лидер на листата на најбогати жени, Франсоаза Бетенкур-Мејерс, според индексот на Блумберг, падна на второто место на оваа престижна листа на почетокот на септември. Семејното богатство на Франсоа започна да се акумулира на почетокот на 20 век кога младиот хемичар Јуџин Шулер направи развиена формула за боја на коса, наречена Ореале. Останатото е историја, групата Л’Ореал денес е козметички конгломерат со големо портфолио на познати брендови како Garnier, Kiehl’s, Yves Saint Laurent и Lancôme под него, а мнозински сопственик е внуката на Шулер – Франсоа Бетенкур-Мејерс. По ужасниот пожар што ја уништи катедралата Нотр Дам во Париз, таа донираше огромни 226 милиони долари за нејзино реновирање.

  1. Алис Волтон
    Проценето богатство: 61 до 67 милијарди долари

Откако ги наследи акциите на Волмарт во 1992 година од нејзиниот татко Сем Волтон, кој го основаше популарниот ланец супермаркети 30 години порано, Алис се приближи до самиот врв на листата на најбогати жени во светот. Живее во Тексас опкружена со своите коњи и вредна уметничка колекција, а поголемите хуманитарни донации не и се познати на јавноста.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Оваа година Божиќната тема во Белата куќа е „Америка е убава“, а Меланија Трамп вели дека оддава почит и го покажува „величието“ на Соединетите...

Fool Moon

Астролозите направија интересни откритија и успеаја да ги идентификуваат четирите хороскопски знаци под кои се раѓаат најбогатите луѓе. Ако тие самите не се богати,...

Fool Moon

Или барем, не повторно. Мажите се во навистина тешка позиција, ако мислите малку подобро: општеството им наметна норми на кои тие строго мора да...

Fool Moon

Познатата сликарка Фрида Кало исто така напиша и стихови што ја допираат душата. Оваа песна најверојатно му ја напишала на својот сопруг Диего, а...

Advertisement