Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ЕЛОН МАСК, ЏЕФ БЕЗОС И БИЛ ГЕЈТС ЗА 5 МЕСЕЦИ ИЗГУБИЛЕ БОГАТСТВО ВРЕДНО 115 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ…

Јужноафриканскиот американски претприемач Илон Маск и основачот на Амазон Џеф Безос се уште се најбогатите луѓе во светот, но оваа година нето вредноста на Маск, Безос и Гејтс се намали за 115 милијарди долари.

Нетото богатство на Маск од 224 милијарди долари сепак го прави најбогатиот човек на светот со голема разлика. Милијардерите претрпеа колективен удар врз нивната нето вредност по падот на берзата. Богатството на Маск падна за 46,4 милијарди долари, на Безос за 53,2 милијарди, а на Гејтс за 15,1 милијарди долари. Од минатиот петок Маск „проценил“ 224 милијарди долари, Безос – 139 милијарди долари, а Гејтс – 123 милијарди долари.

Бернар Арно, претседател на францускиот луксузен конгломерат LVMH и трет најбогат човек во светот пред Гејтс, од јануари го намали своето богатство за 44,7 милијарди долари на 133 милијарди долари.

Поголемиот дел од „богатството на Маск и Безос доаѓа од акциите во Тесла и Амазон – компании во кои тие се извршни директори – но уделите на Гејтс во Мајкрософт, од кои тој беше ко-основач, сега се релативно скромни. Маск поседува 15,6% од акциите во Tesla, во вредност од околу 122 милијарди долари, откако акциите на производителите на електрични автомобили паднаа за речиси 37% оваа година. Таа, исто така, доби удел од 9,2% во социјалната мрежа TWITTER во април, што ги натера инвеститорите да се сомневаат во нејзината посветеност на Tesla. Маск продаде акции на Tesla во вредност од 8,4 милијарди долари за да финансира 44 милијарди долари за купување на Twitter.

Гејтс има поразновидно портфолио што му помогна да го надмине падот на берзата. Добротворната организација што ја создаде со неговата сега веќе поранешна сопруга првенствено инвестира во фондот Беркшир Хатавеј на Ворен Бафет, кој порасна за повеќе од 5% оваа година.

Војната меѓу лидерите продолжува. Основачот на Tesla и SpaceX е вклучен во јавна вербална војна со Гејтс и Безос со серија твитови во кои го обвинуваат Гејтс дека „игра лошо“ и го повикува Безос да поминува помалку време на забави доколку сака да влезе во орбитата со неговата компанија Blue Origin.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement