Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ЕДИНСТВЕНАТА ФОТОГРАФИЈА НА МЕСЕЧИНАТА НА НИЛ АРМСТРОНГ НА АУКЦИЈА…

Вселенските ентузијасти можат да имаат можност да додадат дел од историјата во нивната колекција…

Во јули 1969 година, американските астронаути Нил Армстронг и Баз Олдрин влегоа во историјата со нивната мисија Аполо 11, станувајќи првите луѓе што одеа на Месечината. Сега на аукција излегува досега непозната фотографија од познатата прошетка на Месечината. Bonhams моментално е домаќин на аукција „Space Photography“ која вклучува ретка фотографија од 70 мм од историската мисија. На сликата е прикажан Нил Армстронг како ги прави своите први чекори на површината на Месечината. Се верува дека тоа е единствената позната фотографија на Армстронг од мисијата на располагање. Според експертите на аукциската куќа, од оваа важна мисија има фотографии од Армстронг од 16 мм. Сепак, тие беа извлечени од видеата направени од камерата за автоматско собирање податоци на Маурер. Се проценува дека снимката вреди меѓу 20.000 и 30.000 долари.

Поради одредена погрешна комуникација, се веруваше дека нема фотографии од мисијата се додека двајца британски истражувачи – Хари Џон Филип Арнолд и Кит Вилсон не дојдоа до снимката преку независна истражувачка студија. Вилсон подоцна ги објавил своите наоди во списание во 1987 година, откако ја потврдил нивната автентичност.

„Повеќето од фотографиите на астронаутите што ги гледате од Аполо 11 се со Баз Одрин. Но, на крајот од мисијата, Баз ја зеде камерата и брзо го фотографираше Нил. Беше заборавен по успехот на мисијата, а повторно беше откриен дури во осумдесеттите“.

Еден мал чекор за вселенските ентузијасти може да биде огромен скок за сериозните колекционери

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement