Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ЕДЕН ОД НАЈПОЗНАТИТЕ ДРЕСОВИ НА ЦРНАТА МАМБА НАСКОРО ЌЕ СЕ НАЈДЕ НА АУКЦИЈА,ЗА 7 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ИГРАЈ КОШАРКА ВО ДРЕСОТ НА КОБИ БРАЈАНТ…

Следниот месец потпишаниот дрес на покојниот Коби Брајант, кој НБА легендата го носеше на 25 натпревари во сезоната 2007/2008, ќе биде ставен на аукција на Sotheby’s .Се проценува дека неговата конечна цена ќе биде меѓу 5 и 7 милиони долари.

Дресот е дел од онлајн аукцијата на Sotheby’s  наречена „Zenith“, која им оддава почит на бројните легендарни спортисти. Настанот ќе се состои од два дела – на самото отворање ќе има наддавање за дресот на Коби Брајант, од 2 до 9 февруари. Во вториот дел од настанот „Zenith“ ќе се најдат и други парчиња кои ги носат спортските ѕвезди, меѓу кои Том Брејди, Мајкл Џордан и Роџер Федерер. Иако дресот на легендарниот МВП играч ќе се продава на интернет, јавноста ќе има можност да го види лично во галериите на аукциската куќа Sotheby’s  во Њујорк од 1 до 7 февруари.

„Ретко е спортистот да ги пробие границите на спортот, но Коби Брајант е секако еден од ретките што остави трајно влијание врз светот“, рече Брам Вахтер, шеф на облека и современи колекционерски предмети во аукциската куќа Sotheby’s .

„Спортските предмети со вакво долготрајно, тешко значење се ретки во круговите за собирање, бидејќи повеќето обично се носат на еден натпревар. Фактот дека Коби постигна вкупно 645 поени за осум месеци носејќи го овој дрес, во неговата единствена МВП сезона, е едноставно неверојатен“, објаснува Вахтер.

Сегашниот рекорд за спортски сувенири на Коби Брајант го држи носениот кошаркарски дрес со автограм од 1996/97 година, кој беше продаден за 3,7 милиони долари во 2021 година. Со оглед на неговата важност, се очекува овој дрес да го собори претходниот рекорд. Треба да се напомене дека дресот ќе биде придружен со различни предмети, како уметнички дела, списанија, маици, фотографии, книги итн.

За повеќе информации за првиот дел од аукцијата Zenith“ што ќе се одржи од 2 до 9 февруари и за поднесување понуди, можете да ја посетите веб-страницата на Sotheby’s.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement