Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Дресот на Марадона го сруши спортскиот аукциски рекорд

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986 година, штотуку е продаден за рекордни 9,3 милиони долари.

Аукциската куќа „Сотбис“ објави дека продажбата на дресот на Марадона сега го држи рекордот на аукција за било кој спортски сувенири. Претходниот рекордер, бејзбол дресот што го носеше Бејб Рут кога играше за Њујорк Јенки, чинеше 5,6 милиони долари во 2019 година.

„Луѓето разбираат дека овие предмети може да се вреднуваат како уметничко дело“, вели Брам Вотер, шеф на модерни колекционерски предмети во Sotheby’s.

На тој четвртфинален натпревар на Светското првенство, меѓу Аргентина и Англија, тогаш 25-годишниот Марадона ги постигна двата најзабележителни гола во фудбалот. Првиот, во кој неславно постигна гол со рака, играчот Марадона едноставно го опиша тоа „малку со глава, а малку со божја рака“, па оттука и прекарот на дресот. Вториот е наречен „гол на векот на Светското првенство“, според гласањето на ФИФА.

По мечот, во кој Аргентина победи со 2-1, играчите традиционално си ги разменија дресовите, а Марадона заврши во рацете на Стиви Хоџ.

Стиви секако го задржал „светиот дрес“, се додека нè решил да го продаде и за таа работа ја ангажирал најпознатата аукциска куќа Сотбис. Портпаролот на аукциската куќа Сотбис потврди дека дресот не бил испран од натпреварот.

„Беше апсолутна привилегија да се игра против еден од најголемите и најпрекрасните фудбалери на сите времиња“, се вели во соопштението на Хоџ. Дресот на Божјата рака има длабоко културно значење за светот на фудбалот, за народот на Аргентина и за народот на Англија и сигурен сум дека новиот сопственик ќе биде многу горд што го има најлегендарниот фудбалски дрес во светот“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement