Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ДРАСТИЧЕН ПАД НА БИТКОИН: Вредноста е толку мала што профитабилноста на рударството е доведена во прашање!

Со падот на вредноста на Биткоинот под 25.000 долари по монета, вкупната вредност на пазарот на крипто падна под еден трилион долари.

Во текот на неделата на 12 јуни, Celsius Network, една од најголемите крипто платформи, одеднаш објави привремена пауза во бизнисот со криптовалути поради „екстремната состојба на крипто-пазарот“.

Имаше пад на криптовалутите после криптовалутите, така што на 13 јуни CoinMarketCap за прв пат, по долго време вредеше помалку од еден трилион долари, а во ноември вредноста на CoinMarketCap беше над три!

За само 24 часа вредноста на монетите на Биткоин падна за повеќе од 14 отсто, па еден биткоин вредел „само“ 23.510 долари, а уште помалку, што е неговата најниска вредност од декември 2020 година, а во ноември 2021 година вредел 1 биткоин. речиси 70.000 долари!

Како што потврдуваат за американските медиуми CoinDesk, Биткоинот паѓа веќе 12 недели по ред, од март, кога вредеше над 49.000 долари.

Падна и Ethereum, за повеќе од 14 проценти, така што вредноста на една монета сега е 1.238 долари, а пред само 20 часа беше 1.360! Во ноември 2021 година, Ethereum исто така вредеше најмногу, а една монета чинеше 4.891 долари.

Оваа ситуација, пренесува CoinTelegraph, ја загрозила исплатливоста на ископувањето, т.е. ископување криптовалути и го доведе во прашање продолжувањето на таа работа на многу „фарми за криптовалути“ во моментот. Долната граница на многу хардвер за ископување на Биткоин особено, за да се направи процесот рентабилен е 22.000 долари, до кои најпопуларната монета е опасно блиску, според The ​​Verge.

Мрежата Binance најави и прекин на размената и тргувањето со валутата Биткоин, набргу по се што се случи со пазарот на криптовалути.

Потсетуваме и дека Ворен Бафет, еден од најбогатите луѓе во светот и американски милијардер, повторно зборуваше за монетата Биткоин како неуспешна инвестиција – затоа што не носи ништо. Ќе видиме колку во право изгледаше побрзо отколку што мислевме…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement