Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Доналд Трамп го зголеми своето богатство со еден, но вреден потег

Круната на Вашингтон, најлуксузниот хотел во главниот град и ценетиот имот на Доналд Трамп, наскоро ќе го промени своето име, но ќе го задржи престижот што го носи со себе…

Продажбата на хотелите Trump International е претворена во своевидна сага со бројни пресврти, но факт е дека овој имот важеше за еден од најлуксузните хотели во светот. Сега конечно го смени сопственикот, а на поранешниот му донесе неколку милиони долари заработка. Ако се сеќавате, приказната за продажбата на овој хотел првично настана во 2019 година, кога бројни медиуми најавија дека Трамп ќе се ослободи од него по цена од 375 милиони долари.

Овој хотел отсекогаш бил во центарот на вниманието ширум светот, со приказни за ужасен бизнис од една страна и собирање пофалби од друга, со повеќе од 1.600 врвни оценки на платформата TripAdvisor. И додека Доналд Трамп секогаш велеше дека овој хотел заработил повеќе од 150 милиони долари за време на неговиот претседателски мандат, неговите политички ривали тврдеа дека хотелот работел со дефицит од дури седумдесет милиони долари.

Според сите сметки, сите тие озборувања сега се минато, бидејќи CGI Merchant Group, инвестициска компанија од Мајами, потпиша договор за купување хотел во близина на Белата куќа. CGI, наводно, ќе го промени брендирањето на овој имот, ќе го отстрани името на Трамп и ќе управува со него со помош на Hilton Worldwide Holdings Inc. Продажбата ќе биде финализирана на почетокот на следната година, кога хотелот со пет ѕвезди на Трамп, сместен во поранешна зграда на поштата, стара 122 години, ќе го носи името Hilton Waldorf Astoria.

Трамп наводно плаќал месечна кирија на овој имот во износ од 250.000 долари, додека во неговото реновирање вложил речиси 210 милиони долари, за да го достои за името Трамп. За време на неговото претседателствување, хотелот беше централна локација за бројни настани и други дискусии, со лобисти и даватели на поддршка. Според магазинот Форбс, децата на Трамп, Иванка, Џаред и Ерик, добиле 7,5% сопственост во хотелот, а овој купопродажен договор ќе го зголеми нивното богатство за 15 милиони долари.

Доколку светот не се соочеше со пандемијата за време на претседателскиот мандат на Трамп, голема е можноста овој хотел да раскажуваше сосема поинаква приказна. Во секој случај, поранешниот американски претседател има причина задоволно да се насмевнува, бидејќи од оваа продажба заработил дури 165 милиони долари!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement