Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Додека другите милијардери се тркаат кон вселената – Бил Гејтс сака да ја поправи планетата земја

Бил Гејтс е еден од ретките богати луѓе кои не се заинтересирани да се тркаат кон границите на вселената…

Наместо тоа, тој претпочита да го фокусира своето внимание на планетата на која живее и на сите проблеми што лежат на неа. И додека неговите пријатели милијардери, како Илон Маск и Џеф Безос, едвај чекаа да ја допрат вселената, Гејтс е повеќе загрижен за елиминирање на разни болести. Наместо да работи дење и ноќе за да им ги понуди чудата на вселената на своите богати клиенти, Гејтс се обидува да се бори против маларијата, туберкулозата и другите болести кои проголтаат цели земји.

Четвртиот најбогат човек на светот за Си-Ен-Ен изјави дека сега му го окупираат многу поедноставни проблеми, додавајќи: „Трката кон вселената е првенствено наменета за комерцијалниот пазар. Да се ​​има квалитетна интернет конекција низ Африка е дефинитивно добра работа. Употребата на набљудувачки сателити за проучување на агрономијата и климатските промени е исто така добра. Но, сепак, трката не е мотивирана од филантропија. Се надевам дека луѓето кои се богати ќе најдат начин да споделат дел од своето богатство со општеството што ги збогатило и дека нивните напори ќе имаат силно влијание. Секако имаат вештини. Тие не можат, или барем не треба, сами да го трошат целото свое богатство“.

„Се додека не се ослободиме од маларијата и туберкулозата и сите оние болести кои се толку страшни во посиромашните делови на нашата планета, ќе се фокусирам на нив. Покрај тоа, Бил Гејтс се залага не само за искоренување на маларијата и туберкулозата, туку и за полио. И покрај тоа што пандемијата сè уште трае, сојот омикрон предизвикува тотален хаос во неколку земји низ светот, Бил Гејтс е оптимист и предвидува крај на пандемијата следната година.

Гејтс, исто така, откри голем број проекти што ги започнал за да работи на искоренување на болеста, но за жал, тие немаат доволно финансии. „Мораме да се фокусираме на здравјето на Африка, за да можат африканските деца да преживеат и да имаат добра исхрана. Таму лежи иднината. Тие можат да се образуваат и да го подигнат својот континент од пепелта. Секогаш даваме повеќе и сакаме што повеќе луѓе да се вклучат во нашите планови“, заклучи славниот милијардер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement