Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Да знаеш со пари не значи да се биде богат! Еве како да не паднете во тешки долгови

Да знаете со пари не значи да бидете богати, туку успешно да управувате со буџетот на вашето домаќинство, да работите подобро кога купувате, да се грижите за правата на потрошувачите, да не паѓате во долгови и, воопшто, паметно да управувате со финансиите.

Како да заштедите, да не запаѓате во стапици на продавачите, да не трошите пари и да купите нешто што ќе има вредност пропорционална на вложените пари? Наведовме неколку совети кои ги следат луѓе кои не прават финансиски грешки, но секогаш успеваат да заработат неколку денари и да си дозволат квалитетен производ.

Купете само предмети од списокот
Пред да одите на шопинг, направете список и држете се до него за да не трошите пари за работи надвор од неа. Иако некој производ одеднаш може да изгледа примамливо, ако го нема на списокот, тоа значи дека не ви треба во моментот и дека не се вклопува во планираниот буџет.

Пред да одите во супермаркет, наведете што точно ви недостасува во намирниците, хемикалиите за домаќинства и козметиката за вас и вашето семејство. Искусни купувачи кои добро се справуваат со пари сугерираат да не излегувате на пазар додека сте гладни, бидејќи ќе купите и што ви треба и што не ви треба.

Купувајте паметно преку Интернет
Иако се чини како игра: кликнување на посакуваниот производ на екранот, плаќање со картичка и чекање да ви биде доставено пакетот додека лежите на каучот, нека се разгледа вашата набавка преку Интернет. Пред да кликнете – нарачајте, прво споредете ја понудата на различни страници, поставете филтри за пребарување на производи со пониски цени и поблиски локации.

Ако барате нови и достапни работи во форма на домашен текстил, играчки, садови, гаџети, спортска опрема, обувки, облека, сè до телевизори и бели производи, проверете ја понудата на домашни варијанти на Aliexpress и Amazon. Неодамна се појавија неколку сигурни платформи за е-трговија, како што се Shoppster и некои други, каде што често има разни практични ситници и добри попусти.

Совет повеќе: Кога купувате преку Интернет, потребно е само малку истражување за да наидете на промоции, бесплатна достава, поволен трет производ доколку купите два, попусти додека не траат залихите итн. Прочитајте ги и малите букви во услови на употреба. Проверете ги условите за испраќање, примање, поплаки и можни замени или наплата. Ако барате користени предмети, има многу страници на кои секој ден се појавува море од нови реклами со зачувани и малку користени предмети.

Ефтинoто е поскапo
Веројатно сте ја слушнале изреката: „Јас не сум доволно богат за да купам ефтини работи“. Иако звучи парадоксно, оваа изјава е точна како „Колку пари, толку многу музика“.

За да не жалам по купувањето и да бидете принудени да ја купувате истата работа неколку пати бидејќи доживеала краток животен век поради недостаток на квалитет, најдобро е веднаш да купите повисок квалитет, а со тоа и поскап артикл.

Луѓето кои умеат да управуваат со пари вешто купуваат само она што секогаш ќе има вредност, што ќе им служи долго време и што ќе можат да исплаќаат. Затоа тие инвестираат во недвижнини, образование и обука. Тие не купуваат нов автомобил кој наскоро ќе ја изгуби својата вредност, но возат автомобили стари неколку години. Тие не влегуваат во непотребни заеми и не ја отплаќаат предметот на многу рати.

Купувајте регионално и сезонски

Цената секако придонесува за тоа дали производот се транспортира од далечна дестинација и дали го консумирате кога не е време за нас во нашиот календар. Со други зборови, дознајте дали храната што ја купувате е увезена или од наши простори.
Запрашајте се дали навистина треба да купите јагоди, пиперки или лубеници во зима и колку тие треба да бидат достапни во текот на целата година, во каква состојба, каков е нивниот вкус, цена и хранлива вредност. Сезоните се клучни и во модата. Проверете дали се работи за предмети за облека од претходната сезона или дали станува збор за нова колекција, бидејќи тоа придонесува за голема разлика во цената.

Кога купувате, размислете за здравјето, безбедноста и животната средина. Донесете торба наместо да купувате вреќи, проверете од каде е стоката, каков е рокот на траење, дали има адитиви и емулгатори кои се штетни за здравјето и дали пакувањето може да се рециклира. Задолжително зачувајте ја фактурата заради можни проблеми и потреба за замена на предметот или враќање на парите. Поставете ограничувања за себе пред да купите. Затоа, купете квалитетно, функционално, долгорочно и профитабилно. Ако земете во предвид неколку важни ситници, можете да заштедите многу повеќе отколку што очекувавте.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Најгламурозниот тренд од 2000-тите е повторно во мода. Модата од 2000-тите конечно се враќа на модните писти и на нашите гардероби: веќе сме навикнати...

Fine Living

Австралискиот уметник и златар Колин Барн верува дека шахот, како стратешка игра што ја уживаат милиони луѓе ширум светот, заслужува луксузен изглед, па затоа...

Fool Moon

Според (застрашувачката) европска статистика, скоро 70 проценти од жените воопшто не разговараат со својот партнер за секс. Зошто е важен разговорот? Не можеме да...

Route 66

Секогаш кога ќе наидеме на нов концепт на мотор, секогаш се надеваме дека тој ќе ни понуди нешто повеќе од вообичаено, поместувајќи ги границите...