Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Дали знаете кои се најбогатите принцези на планетата?

И покрај фактот дека за Виндзорс најмногу се зборува како кралска династија, најимпресивното богатство не е дел од нивната приказна, иако тоа може да се промени во иднина.

Животот на принцезата е секако бајковиден и остварување на сонот на многу девојки ширум светот, а особено на оние кои сонуваат да носат кралска круна на главата. Сепак, како што можевме да видиме од деталите за животот на Кејт Мидлтон и Меган Маркл, принцези, војвотки и други благородници, тие мора да се придржуваат до голем број правила, тесен распоред и состаноци што траат на неодредено време.

Можете ли себе да се замислите во улога на личност која не одредува – барем не во потполност – што ќе облече, каква фризура ќе има, со кого ќе разговара и за што? Ако мислите дека не сте способни за тоа, животот на благородна жена не е за вас. Секој момент од нивното постоење е контролиран и испланиран, како работа што никогаш не завршува. Дали круната е вредна за сето тоа? Па, токму тоа се обидуваме да го најдеме на нашата листа на најбогати принцези, кои ќе ви ги откриеме во галеријата што следува.

Принцезата Беатрис
За поголемиот дел од своето богатство, оваа принцеза мора да и се заблагодари на круната. Веднаш по нејзиното раѓање, принцот Ендру и војвотката Сара и отворија посебна сметка во банка. Сепак, бидејќи принцезата не е постар член на британското кралско семејство и само делумно ги исполнува кралските должности, таа има право да гради своја кариера. Денес, Беатрис е независен деловен советник и потпретседател на компанијата Afinity. Според некои извори, нејзиното лично богатство се проценува помеѓу 6,7 и 10 милиони долари.

Принцезата Евгенија
Помалата сестра на Беатрис има приближно ист личен капитал. Евгенија може да заработува и свои пари, па затоа реши да работи како заменик директор во уметничка галерија. Покрај тоа, според некои приказни, таа добила свој приватен фонд, кој за неа го основала кралицата Елизабета Втора.

Претстолонаследничката Викторија
Наследничката на шведскиот престол, најстарата ќерка на кралот Чарлс XVI Густаф, ќе стане првата женска шефица на државата од династијата Бернадот во иднина. Во меѓувреме, Викторија е задоволна со статусот на крунисана принцеза и богатство од 13,4 милиони долари.

Принцезата Мадлен
Помладата сестра на Викторија, и покрај оддалеченоста од тронот, има малку поголемо лично богатство: се проценува на 14 милиони долари. Нејзиниот сопруг, Крис О’Нил, работи како генерален директор во големата компанија Вилтон Пејментс Лимитид, а нивниот заеднички капитал ја прави оваа двојка едно од најбогатите семејства во Шведска..

Војвотката од Кембриџ
Иако Кејт се откажа од титулата принцеза, таа сепак е сопруга на вториот во редот за британскиот трон, принцот Вилијам. Според различни извори, нејзиното богатство се движи од 10 до 14 милиони долари. Кога ќе стане кралица, нејзиниот капитал значително ќе се зголеми.

Принцезата Ана
Единствената ќерка на кралицата Елизабета Втора долго време се сметаше за највредниот член на кралското семејство. Дури и во раните години по часовите, принцезата присуствувала на 200-300 настани годишно, исполнувајќи ги кралските должности. Не е изненадувачки што нејзиното богатство е едно од највпечатливите меѓу Виндзорите: повеќе од 40 милиони УСД.

Принцезата Шарлот
Шарлот има само пет години, но веќе важи за најбогатата принцеза на светот. Како ќерка на принцот Вилијам и војвотката Кејт, таа еден ден ќе наследи најголем дел од нивното богатство. И бидејќи нејзиниот татко наскоро ќе стане крал, ова ќе биде навистина големо богатство. Веќе, нејзиниот иден капитал се проценува на стотици милиони, па дури и милијарди долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Кога светот околу нас ќе стане хаотичен и неподнослив, ние бараме решенија во природни скривалишта и едноставен дизајн… Поради оваа причина, органските финиши, природните...

Cotton Club

Алберта Ферети дефинитивно не е од оние дизајнери кои ќе подлегнат на општото расположение и ќе направат колекција составена од дуксери и тренерки. Таа...

Cotton Club

Постојат жени кои се толку сигурни во себешто не мора да прибегнуваат кон никакви трикови за да се подобрат или да изгледаат подобро. Кејт...

Cotton Club

Ќерката на славната пејачка застана пред камерите за нова колекција на шарена облека потпишана од славниот британски дизајнер, а тоа се креации за вежбање...

Advertisement