Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Дали вака ќе изгледа иднината на авио-патувањето?

Лондонското студио за дизајн, кое претстави неколку концепти на авионски седишта во ерата на вирусот корона, овојпат нè воодушевува со својата нова идеја.

Всушност, тие сега го обновија својот 3-Д дизајн, надевајќи се дека ќе понуди нови и побезбедни опции за прва и деловна класа. Концептот Air Lair, потпишан од Factorydesign London, се состои од капсули кои се интегрирани едни со други, нудејќи приватност, хигиена и доволно простор. Дизајнерите ја дизајнираа внатрешноста на авионот да изгледа како саќе.

„Идејата за создавање на ракавот е изградена околу принципот секој патник да добие свој приватен простор. Природата на нашиот концепт бара таван внатре во секој дел, што, во комбинација со дополнителниот мебел околу патниците, создава чувство на удобност и безбедност “, рече Питер Теент, директор на Factorydesign.

Дизајнот на саќето ни кажува дека капсулите не се директно едни на други, туку се распоредени геометриски, така што тие можат целосно да ја полнат внатрешноста на авионот. Висината на седиштата, која ќе се разликува од традиционалните авиони, ќе им биде позната на љубителите на марката Ламборџини и нивните суперавтомобили.

Според Тентен, патниците ќе можат да контролираат бројни елементи на нивните места, како што се температурата и протокот на воздух, без истовремено да влијаат на остатокот од авионот. Во првичниот дизајн, Factorydesign претстави проект план кој вклучува Air Lair во задниот дел на авионот, па наместо часови, авиокомпаниите можеа да создадат нови категории, во зависност од потребите на нивните патници.

Иако потенцијалната револуција на ова поле е сè уште далеку, многу е можно да се додадат одредени елементи од дизајнот на Air Lair на постојните авиони. Дали ова ќе биде иднината на нашите патувања, останува да видиме.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Комбинации на бои кои вреди да се погледнат! Бојата е деликатна работа. И можеби комбинирањето на боите е една од најтешките работи во модата....

Green Tea

Суви снегулкиЖитарките за појадок често содржат многу јаглени хидрати и шеќери. Како резултат, тие можат да доведат до скок на шеќерот во крвта што...

Route 66

Автомобилската индустрија можеби ја изгуби фантазијата за дизајнот во последните неколку години, но италијанските креативци сè уште се држат. Една од таквите дизајнерски куќи...

Fool Moon

Законот на бројот 3 се заснова на афирмација и едноставна заповед: „Сè што правите ќе ви се врати тродупло“. Универзумот сака да постигнете сè...

Advertisement