Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ДАЛИ БИ ПЛАТИЛЕ 15 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА 99-ГОДИШНА КАМЕРА LEICA?

Кога станува збор за камерите, Leica е една од најдобрите, а доказ за тоа е неодамнешната продажба на ремек-дело што донесе неверојатни 15 милиони долари на аукција.

Станува збор за ексклузивната Leica 0-серија бр. 105 „Oscar Barnack“, која сега стана најскапата камера некогаш продадена. Произведен во 1923 година, 99-годишниот модел е исклучително редок и е еден од само „дузина“ серии О што постојат и денес. Исто така, служи како лична камера на креаторот на Leica од 35 mm: Оскар Барнак, што го прави уште поспецијален.

По 1930 година, германскиот фотограф му го предаде на синот Конрад и остана во семејството Барнак до 1960 година, по што отиде во рацете на американски колекционер.

Винтиџ чудото го носи името и презимето на Барнак и доаѓа со оригинална кожна капа за леќи. Други придружни карактеристики вклучуваат алуминиумска обвивка изгравирана со иницијалите „O.B“.

Коментирајќи, лајц-аукцијата во својот опис наведе: „Леика 0-серијата бр. 105 што со задоволство ја нудиме не е само најпрестижната Leica што постои, туку и една од главните историски пресвртници во историјата на фотографијата“.

Тој беше продаден на аукцијата Leitz Photographic во саботата по повод 20-годишнината, пет пати повеќе од првичната проценка.

Leica 0-Series No.105 „Оскар Барнак“ го држи светскиот рекорд за најскапа камера некогаш продадена на аукција. Претходниот рекорд го држеше втората 0-Series 122, која беше продадена за 2,9 милиони долари во 2018 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement