Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Главните луксузни модни брендови го освојуваат пазарот за криптовалути од 2 трилиони долари

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат за да го добијат своето место таму, дозволувајќи им на клиентите да платат со популарни дигитални валути како Bitcoin и Ethereum во обид да го задржат својот максимум клиенти со висока вредност и понудете им поприлагодено искуство.

Зголемениот број можности во просторот за криптовалути, почнувајќи од NFT до решенија за плаќање, дури се проби во луксузниот моден простор, со тоа што решенијата за блокчејн се користат не само за платежно средство, туку и за спречување фалсификување автентични производи. Бидејќи иновативните решенија и за постојните и за новите проблеми продолжуваат да се развиваат на терен, можеме да очекуваме да видиме некои возбудливи работи напред за оваа индустрија вредна трилиони долари, кои ветуваат повеќе нови можности во наредните години.

woman wearing a purple coat

Пристигна иднината на модните брендови

Модната индустрија отсекогаш напредувала, а нејзиниот раст зависи од тоа колку добро врвните брендови можат да го водат патот.

Модната индустрија отсекогаш напредувала возејќи ги актуелните трендови, а нејзиниот раст зависи од тоа колку добро врвните брендови можат да го водат патот. Не се работи само за најновите стилови на дизајн и „тоа“ облека и додатоци, туку и за нови начини на маркетинг и продажба – па можеби е изненадувачки да се види дека криптовалутите, во различни форми, сега се адаптираат од оние како што е Булгари. , Прада и Хублот, да наведеме само неколку.

414.CI.5190.VR.XBT18 | Meca-10 P2P | Big Bang | Hublot | Bitcoin | Review |  Horobox

Формата на технологија што некогаш се сметаше за минлива мода што никогаш нема да ја достигне, крипто и блокчејн технологијата на која се базира, стана не само актуелен тренд, туку и иднина на интернетот и технологијата, со разновидни решенија што ги нуди, менувајќи ги начините на кои работат брендовите и новите идеи што можат да ги спроведат за да ги одржат нештата свежи и возбудливи.

Два големи бренда кои го водат патот на врвните луксузни модни марки во усвојувањето на Биткоин, блокчејн и криптовалути се Хублот и гореспоменатите Булгари, од кои и двете усвоија блокчејн решенија што ги ставаат пред своите конкуренти.

Двојката имплементираше платформи за е-гаранција за нивните клиенти, кои им овозможуваат на клиентите да ги проверуваат своите производи со сликање на производите што ги купуваат-со што се зголемува довербата на купувачите и сигурноста дека купиле автентичен производ и да избегнуваат фалсификати.

И во случајот со Хублот, откако го донесе усвојувањето на блокчејн технологијата, направи еден чекор понатаму: ги продава некои од своите највредни часовници во Биткоин на оние кои претпочитаат да плаќаат со крипто – потег што го освои многу пофалби од инвеститорите и што поттикна многу други водечки луксузни модни марки, исто така,  да го следат примерот.

man holding a bitcoin

Од што се плашат луксузните модни марки за криптовалутите

И покрај неговите очигледни доблести кога станува збор за поттикнување на луксузниот моден свет напред, растот на решенијата за блокчејн, иако е интересен развој, исто така, претставува низа проблеми.

Вонреден професор на Институтот за технологија на мода вели дека криптовалутите го револуционизираат начинот на работа на модните марки, особено поради решенијата за плаќање што ги обезбедуваат блокчејн и криптовалути – но, сепак, прашањата за нестабилноста на цените, регулацијата и биткоинот се повеќе од складирање на вредност од валута која сѐ уште трае.

Бидејќи не постојат регулаторни тела кои помагаат да се стабилизира цената на биткоинот и другите криптовалути, користењето на биткоинот како средство за плаќање е незгодно и може да биде штетно за модната индустрија. Финансиската стабилност е од суштинско значење. Компаниите што прифаќаат Bitcoin и Ethereum како плаќање, може да страдаат од проблеми со нестабилноста на цената – но некои компании веќе имаат корист од инвестирањето на нивните крипто или тргување на redot.com.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement