Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Виолина од „ВОЛШЕБНИКОТ ОД ОЗ“ на аукција за 1,7 милиони долари

Предметот од култна вредност и музичко значење ќе биде прикажана во њујоршката аукциска куќа Тарисио со продажба на виолина од филмска класика Волшебникот од Оз.

Виолината е искористена за снимање на партитурата – „Over the Rainbow“ и е стара над 300 години. Класичниот гудачки инструмент е изработен во 1714 година од Антонио Страдивари, а можеме да кажеме дека се смета за најбарана креација на овој уметник и дека наскоро би можел да ја преземе титулата најскапа виолина во светот.

Според записите, музичарот Тоша Зајдел го користел за снимање музика за Волшебникот од Оз во 1939 година, за да биде негова сопственост во следните 40 години, а по неговата смрт отишол во рацете на музичари и приватни колекционери.

Коментирајќи, директорот на аукциската куќа Тарисио изјави:

„Очекувањата за оваа виолина се околу 14 милиони фунти, но може да биде и повеќе. Виолината ги има сите најдобри состојки за колекционери и инвеститори. Тој го направи најголемиот производител на виолина во светот за време на неговото златно доба. Нејзината приврзаност кон Волшебникот од Оз носи со себе и романтизам кој привлекува толку многу луѓе. Емоционалната врска со таа приказна е универзална – дури и ако не сте експерт за класична музика, пораснавте со Волшебникот од Оз. Кога луѓето ќе сфатат дека оваа виолина ја користел главниот соло виолинист во тој филм, веднаш се поистоветуваат со неа… Ваква виолина не била понудена на аукција со децении“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement