Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Вино од милион долари

Ако сте љубител на вино, веројатно не ви е лесно да одбиете чаша фин Каберне Совињон, додека еден господин ја подигна оваа приказна на сосема ново ниво…

Господинот за кој зборуваме се вика Дон Штајнер и тој го купил величествениот The Setting Wines 2019 Glass Slipper Vineyard Cabernet Sauvignon по рекордна цена, за време на продажба на хуманитарна аукција, одржана во Њу Орлеанс.

Предметното вино стана најскапото од ваков вид продадено на аукција, бидејќи достигна цена од дури милион долари. Според наводите, грозјето што се користи за производство на оваа вино е добиено од Kumbsvil dela Nape, каде што се наоѓа резиденцијата Glass Slipper Vineyard.

Коментирајќи ја продажбата, Џеси Кац, основач на The Setting Wines, изјави: „Голема чест е да се постави светски рекорд за најскапо продадено шише вино некогаш и да се соберат милион долари за пригода која е толку блиска до моето срце.”

Тој потоа додаде: „Да знаеме колку деца ќе имаат подобар живот поради ова едно шише не потсетува зошто го основавме The Setting Wines. Сè уште не верувам дека ова навистина се случува“. Кац, кој е одличен продуцент од Сонома, е исто така основач на Montage Healdsburg и два други вински брендови – Aperture Cellars и Devil Proof.

Во рамките на аукцијата беше продадено и шестлитарско шише Каберне Совињон, со цел да се соберат пари за фондацијата на началникот Емерил Лагасе. И додека шише вино вредно милион долари повеќе не е достапно, можете да ги купите неговите варијации од 750 ml, чија цена е 185 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement