Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Американските пратеници го испрашуваа директорот на OpenAI, Сем Алтман: вештачката интелигенција може да тргне ужасно наопаку, но ќе направиме се што можеме за да се осигураме дека тоа нема да се случи…

Извршниот директор на OpenAI Сем Алтман го повика американскиот Конгрес во вторникот да донесе регулативи за вештачката интелигенција, признавајќи дека технологијата „може да тргне прилично погрешно“.

Имено, OpenAI со седиште во Сан Франциско го привлече вниманието на јавноста откако го објави ChatGPT на крајот на минатата година. Тоа е бесплатна чет-бот алатка која одговара на прашања убедливо, речиси како човек.

Затоа, законодавците го испрашуваа пет часа за тоа дали ChatGPT и другите модели би можеле да ја преобликуваат „човечката историја“ на подобро или на полошо. Би го споредиле или со машина за печатење или со атомска бомба, пишува Daily mail.

Алтман, кој изгледаше збунето и со ококорени очи додека разговараше за иднината што може да ја создаде вештачката интелигенција, призна дека неговите „најлоши стравови“ се дека може да му се нанесе „значајна штета“ на светот користејќи ја неговата технологија.

  • Ако оваа технологија тргне наопаку, може да тргне прилично наопаку, и ние сакаме да бидеме гласни за тоа. Сакаме да работиме со владата за да не се случи ова – продолжи тој.

Прво во серијата сослушувања
Сослушувањето е прво од серијата предвидена да се напишат правила за вештачка интелигенција, што според пратениците требало да се направи пред години. Сенаторот Ричард Блументал, кој претседаваше со сослушувањето, рече дека Конгресот не успеа да го искористи моментот со лансирањето на социјалните медиуми. Тој верува дека дозволиле предаторите да ги таргетираат нивните деца. Но, со вештачката интелигенција, тие се уште имаат шанса.

FILE PHOTO: Illustration shows ChatGPT logo
  • Пред една година не можевме да ја водиме оваа дискусија бидејќи оваа технологија сè уште не беше јавна. Но, ова покажува колку брзо вештачката интелигенција се менува и го трансформира нашиот свет – изјави сенаторот Џош Хејли.

Блументал, демократот од Конектикат кој претседава со поткомитетот за приватност, технологија и закон на Комитетот за правосудство на Сенатот, го отвори сослушувањето со снимен говор кој звучеше како на сенаторот, но всушност беше гласовен клон трениран на говорите на Блументал. Тој рецитираше говор напишан од ChatGPT откако го праша четботот: „Како да го отворам ова сослушување?

Резултатот беше импресивен, рече Блументал, но додаде: „Што ако го прашав тоа, а што ако тој го поддржеше предавањето на Украина или раководството на (рускиот претседател) Владимир Путин? Тој тврди дека од компаниите со вештачка интелигенција треба да се бара да ги тестираат своите системи и да ги откријат познатите ризици пред да ги објават.

  • Најголемиот кошмар е претстојната индустриска револуција на раселување на работниците – рече Блументал во воведниот говор.
    Алтман се осврна на оваа загриженост подоцна на сослушувањето, велејќи дека мисли дека технологијата „целосно ќе автоматизира некои работни места“. Иако ChatGPT може да ги елиминира работните места, предвидува Алтман, тој исто така ќе создаде нови „за кои веруваме дека ќе бидат многу подобри“.
  • Верувам дека од другата страна на ова ќе има многу повеќе работни места, а денешните ќе бидат подобри. Ќе има влијание врз работните места. Се обидуваме да бидеме многу јасни за тоа“, рече Алтман.
Samuel Altman, Senate Committee on the Judiciary - Subcommittee on Privacy, Technology, and the Law oversight hearing to examine A.I., focusing on rules for artificial intelligence

Дали вештачката интелигенција може да промени нови работни места?
Во судот седеше и Кристина Монтгомери, главен директор за приватност на IBM, која исто така призна дека вештачката интелигенција ќе ги промени секојдневните работни места, но и ќе создаде нови.

Сенаторот Хејли рече дека исто така стравува дека вештачката интелигенција може да влијае на мислењата на луѓето, а сенаторот Ејми Клобучар изрази загриженост за ширењето на дезинформации. Алтман се согласи со нивните стравувања за претстојните претседателски избори.

  • Тоа е една од областите што најмногу ме загрижува, поопштата способност на овие модели да манипулираат, да убедуваат, да даваат еден вид дезинформации еден на еден – рече Алтман.

Инаку, јавноста веќе некое време го користи ChatGPT за пишување научни трудови, книги, написи во весници, електронска пошта и други текстуални дела, додека многумина го гледаат како виртуелен асистент.

Наједноставно, вештачката интелигенција е поле кое комбинира компјутерска наука и робусни збирки податоци за да овозможи решавање на проблеми. Технологијата им овозможува на машините да учат од искуството, да се приспособат на новите влезови и да извршуваат задачи слични на луѓето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement