Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Верувале или не: Во некои земји, вирусот корона доведе до вистински процут на богатство

Иако пандемијата корона вирус практично ги уништи буџетите на многу земји во светот, некои успеаја да му одолеат, па дури и да профитираат за време на неговото траење…

Бидејќи успеаја да го држат под контрола најлошиот дел од пандемијата, Нов Зеланд ќе биде една од земјите каде ултрабогатото население ќе порасне за повеќе од 50% во следните пет години. Бројот на милионери во Нов Зеланд се зголеми за една третина во последните пет години, но ќе се зголеми за 72% во следните пет. Во меѓувреме, бројот на физички лица со ултрависока нето вредност (UHNWI или оние вредни над 30 милиони американски долари) ќе се зголеми за 52% во истиот временски период, според новиот извештај на Најт Франк, консултантска фирма за недвижнини.

Всушност, Нов Зеланд стана толку богата дестинација, што мора да имате минимум 2,8 милиони долари за да се приклучите на тој славен 1% од најбогатите. Токму овие податоци го ставаат Нов Зеланд на четвртото место по Монако, Швајцарија и САД, кога станува збор за количината на богатство што е потребно за влез во клубот на најбогатите.

Сепак, не само парите ги воздигнуваат милијардерите од Нов Зеланд ширум светот. Нивниот пасош до декември минатата година беше трет најмоќен во светот, според бројот на земји што можат да ги посетат без виза. Ова ја завршува годината во која богатите луѓе од целиот свет нудеа милиони само за да се преселат во земјата. На екот на бранот, некој од САД кликнуваше на веб-страницата за Immigration New Zealand на секои 30 секунди, иако престојот чини најмалку 3 милиони новозелански долари (2,2 милиони амерички) со обработка од три до четири месеци.

Друга атракција на Нов Зеланд е оддалеченоста на неговите бројни рурални и крајбрежни имоти, додека дури една четвртина од UHNWI сакаат да купат нова куќа оваа година, токму во тој дел од земјата. Животот на село или на крајбрежје веројатно ќе биде норма на денешните ултрабогати луѓе. Скоро третина од испитаниците изјавиле дека планираат да ја надградат главната семејна резиденција, така што надворешниот простор ќе биде најважниот атрибут за новиот дом.

Сепак, Нов Зеланд не е единствената земја што имала корист за време на пандемијата. Нормалноста се враќа и во Кина, а исто така и рапидниот раст на богатството на земјата. Бројот на UHNWI во Кина се зголеми за 16% минатата година и се очекува да додаде уште 32,000 до 2025 година. Двете земји се дел од бумот на богатството на Азија, кој ќе го водат Индија и Индонезија во следните пет години, при што вторите ќе го зголемат двојно зголемувањето на бројот на милиони жители. Додека глобалното население на UHNWI ќе порасне за 27% од сега до 2025 година, во Азија нивниот број ќе порасне за 39%.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement