Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Веднаш заработија: Тесла купи Bitcoins за 1,5 милијарди долари

Американскиот производител на електрични автомобили Тесла во понеделникот објави дека купил биткоини за околу 1,5 милијарди долари и очекува во скоро време да им дозволи на клиентите да им плаќаат за нивните автомобили во таа крипто валута.

Според променетата политика за инвестиции, компанијата може „повремено или долго време да купува и чува дигитални средства“, се вели во соопштението.

Така, Тесла вложи вкупно 1,5 милијарди долари во биткоин со цел да ги диверзифицира инвестициите и да го зголеми приносот на капиталот, се наведува во образложението на одлуката за инвестиција.

  • Една од најголемите компании во светот инвестираше во биткоин, што значи дека сите инвеститори во Тесла се изложени на него (или барем само еден фонд во (индексот) С & П-500 “) – изјави извршниот директор Елон Маск.

Пред една недела, Маск рече дека биткоинот наскоро може да биде пошироко прифатен меѓу инвеститорите, а во декември тој праша дали е можно да се извршат големи трансакции со таа крипто валута.

Тесла денес објави и дека наскоро би можел да прифати биткоин како платежно средство.

  • Очекуваме дека во блиска иднина ќе започнеме да прифаќаме биткоин како платежно средство за нашите производи, во зависност од законите и во почетната фаза до ограничен степен – се вели во соопштението.

По објавата на Тесла, биткоинот скокна повеќе од 10 проценти, достигнувајќи нов рекорд од 43.625 долари.

Директорот на Тесла, исто така, поддржуваше други дигитални валути. Тој го спомена dogecoin на Твитер минатиот викенд, кој исто така скокна на рекордни нивоа потоа, забележува Ројтерс.

Според агенцијата, Муск го следат 46 милиони луѓе на Твитер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement