Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Вака 100 долари се претвораат во милион: 7 правила на луѓе кои успеале во ова!

Повеќето од нас можат да најдат начин да заштедат пари. Но, прашањето е како да ги искористите тие пари за да ги зголемите вашите средства?

Седум успешни инвеститори и милионери кои се одговорни за сопствениот статус, ги споделија своите идеи како да претворат 100 долари во милион.

1. Инвестирајте во нешто што го сакате

„Тешко е да се стекне богатство. Или треба внимателно да заштедите, внимателно да заработите многу пари преку деловни договори или да инвестирате. Создавањето безбедност бара многу повеќе заштеди отколку што мислат повеќето луѓе. Исто така е прилично скапо да се продолжи со развој на бизнис откако веќе е постигнат успех. Затоа би инвестирал. Пронајдете група на луѓе на кои им верувате и комбинирајте ги вашите 100 американски долари со нивните за да создадете силна инвестиција. Инвестирајте во она што го знаете и за што имате визија. Можете дури и да инвестирате емоции. На пример, со недвижен имот, секогаш избирам нешто каде би живеел ако сè тргне наопаку. Без оглед на пристапот што ќе го одберете, изберете што сакате. Верувам дека ако сакаш нешто, ќе бидеш добар во тоа “, вели сопственичката на брендот Skinnygirl, Бетени Френкел.

2. Купувајте и продавајте работи од пазар

„Одете на пазар и побарајте работи што се потценети. Потоа, побарајте на е-Беј за да видите кои се цените на ваквите производи. Ако има голема разлика во цената, продадете и заработувајте. Користете ги преостанатите 100 УСД за покривање на трошоците за испорака и превоз. (Можеби мислите дека таа работа нема да ве направи милионер. И веројатно сте во право. Но, ако работите напорно, можете да заработите најмалку 100.000 УСД). Потоа следува тешкиот дел. Мора да го зачувате заработеното. Кога имав дваесетти години, не одев на одмор и не купував разни работи. Јас штедев наместо тоа. И кога имав триесетти години, имав стотици илјади долари. Потоа ги вложив тие стотици илјади и заработив еден милион. Треба само да бидете трпеливи “, вели Гери Вајнерчук, основач и извршен директор на VaynerX.


3. Подобрете се и инвестирајте во себе

„Се разбира, има луѓе кои инвестираа во вистинско време и заработија цело богатство. Да инвестиравте 100 долари во биткоин во 2010 година, ќе стореше добро. Но, за мене тоа е игра лотарија. Посигурен начин да се збогатите со само 100 долари е да ги инвестирате во книга, аудио програма или настан што ќе ви помогне да се подобрите. Потрошете пари на развој на нови вештини, стекнување знаење и воспоставување силни врски. „Кога инвестирате во себе, не можете да изгубите“, рече Грант Кардоне, експерт за продажба, кој изгради империја на недвижнини во вредност од 750 милиони долари и најпродаван автор на theујорк Тајмс.

 4. Научете нешто што ќе ви донесе многу пари

„Ако немате пари да започнете бизнис, тогаш не започнувајте бизнис. Наместо тоа, потрошете ги вашите 100 УСД на книги или обука за да научите некои вештини што ќе ви донесат 10.000 УСД месечно. Изберете вештина со високи приходи како што се програмирање, маркетинг или продажба. Можете да ги научите многу брзо и тие се употребливи во многу индустрии. Откако ќе заработите доволно пари, можете да ја претворите вашата секојдневна работа во работа со полно работно време. Потоа проценете и остварете профит. На тој начин создавате вистинско мало богатство. Ако сте упорни и добри во тоа што го правите, ќе стигнете таму. Но, тоа нема да се случи преку ноќ, затоа преземете мали чекори “, вели Ден Лок, глобален едукатор и автор на„ Отклучи! “ и основач на Closers.com.

5. Напишете е-книга

„Пред шест години ангажирав некого за 100 долари за да ја дизајнирам мојата прва е-книга. Потребна беше само една недела – и сè што требаше да направам е да напишем копија. Оттогаш се продава на автоматски пилот, а резултатот е дека заработив најмалку 100 000 УСД. Беше шокантно лесно. Користете го вашето знаење и ресурси за да напишете книга. Потоа платете му на 10000 УСД на дизајнер од глобална хонорарна платформа (на пр. Upwork) за да изгледа слатко и да ги охрабрите луѓето да ви ги продаваат преку придружна маркетинг програма. Едноставно, повикајте се на страниците што се појавуваат на Google кога пребарувате тема за е-книга. Понудете да платите провизија за секоја продажба што ќе ви ја испратат. Кога го искористувате нивното влијание и довербата што ја имаат изградено со вашата публика, не мора да правите ниту веб-страница “, вели Брус Велкер, извршен директор на компанијата за онлајн образование Crush Empire.

6. Купете бизнис вреден неколку милиони долари со пари на други луѓе

„Не ви требаат ниту 100 американски долари ако сте подготвени да купите добро воспоставена компанија. Многу генерации на бејби-бум (луѓе родени две децении по завршувањето на Втората светска војна) бараат некој сигурен за да ги преземе нивните мултимилионски работни места за да можат да се пензионираат. Логично е да се преговара да се плати само 30 проценти од куповната цена на затворањето. Финансиските институции специјализирани за овие проблеми ќе ви позајмат пари без оглед на заемот бидејќи тие можат да ги користат деловните средства како гаранција. Добивате работа без вложени пари и плаќате 70 проценти со текот на времето користејќи ја вашата деловна заработка. Не ви треба ни искуство – само треба да најдете работа што постои веќе пет или 10 години. Преку транзицијата, ќе бидете под менторство на сопственикот и ќе можете да платите некому за да го води бизнисот за вас.

Зошто не го прават сите? Бидејќи лансирањето на нов Uber или Facebook изгледа попривлечно од купувањето професионални услуги или компании. Но, со овој пристап, ќе ја прескокнете борбата што прави 90% од стартапите да пропаднат “, вели Моран Побер, основач и извршен директор на Aquisitionsi, поранешен партнер во Wekix и ABD Assets.

7. Изградете личен бренд

„Претприемништвото е привлечна работа и затоа секој денес сака да биде претприемач. Можете да заработите милиони со создавање на сопствен бренд како инфлуенсер или како личен бизнис. Секој може да има глас благодарение на социјалните мрежи. Со толку многу брендови кои имаат понуда преку Интернет, тајната на успехот е во градењето на сигурност. За да го направите ова, потребна ви е јасна изјава што ја дефинира вашата мисија и како им помага на другите. Оваа порака треба да се заснова на вашите лични проблеми што би ги решиле со вашата идеја. Луѓето ќе ве следат само ако разберат зошто го правите тоа и ако се идентификувате со вашата мисија. Направете видео што ја прикажува вашата приказна, а потоа инвестирајте 100 УСД за да ја промовирате “, вели Торбен Платцер, основач и извршен директор на TPA Media GmbH

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Том Форд во ноември оваа година ќе претстави луксузен часовник направен од 100% рециклирана пластика извлечена од океанот среде акции за чистење. Името на...

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...