Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

БУРE СО ВИСКИ ARDBEG ПРОДАДЕНО ЗА РЕКОРДНИ 19 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Буре со виски Ardbeg, дестилирана во 1975 година, продадено на приватен колекционер во Азија за неверојатни 19 милиони долари, поставувајќи нов рекорд.

Дестилирано и пополнето буре во 1975 година од , Ardbeg производител на виски со еден слад со седиште во Ислеј, Буре бр. 3“ беше продаден на азиски купувач за огромни 19 милиони долари, се вели во соопштението за печатот. Цената, наводно, е највисоката аукциска цена некогаш забележана за барел виски.

Изданието на рекордот првично беше созреано во две одделни буриња пред вискито да се спои во буре со шери во 2014 година. Освен по цената, ова буре Ardbeg, е особено забележливо по својата екстремна реткост. Во текот на 1970-тите, повеќето жестоки пијалаци од дестилеријата беа измешани со други виски и пуштени на пазарот, така што има многу малку вискии Ardbeg, со оваа зрелост.

Компанијата наведува дека 1,2 милиони долари од овие продажби ќе бидат донирани во добротворни цели на островот Ислеј.

По завршувањето на продажбата, буре бр. 3 ќе остане на Ислеј за да продолжи да старее во следните пет години под надзор на директорот на дестилеријата д-р Бил Лумсден. Неименуван клиент ќе добива 88 шишиња секоја година од своето буре, за вкупно 440 поединечни шишиња од 700 милилитри.

Во текот на долгата историја на дестилеријата, Ardbeg преживеа две речиси затворени во 1980-тите и средината на 1990-тите. Лумсден вели дека долговечноста на Шкотланѓанецот зборува за грижата и вниманието дадено од тимот на Ardbeg.

„Толку малку залихи преживеаја од оваа ера, ова буре е навистина уникатно. Комплексните вкусови сведочат за извонредната вештина на тимот Ardbeg кој се грижел за него со децении“, се вели во соопштението. „Со нетрпение очекувам да истражам како ќе продолжи да се развива во текот на следните пет години.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement