Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Богатиот колекционер платил неверојатни 3,36 милиони долари за една страница од стрипот Спајдермен

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна ги смени сопствениците за неверојатни 3,36 милиони долари.

Оригиналното уметничко дело е дел од познатиот стрип од 1984 година, во кој за прв пат е прикажан славниот суперхерој во црн костум. Продажбата ја прави „највредната страница на оригиналниот стрип во светот“, според аукциската куќа Heritage Auctions.

„Оваа страница беше одлично откритие! Ова е местото каде Питер Паркер всушност го доби својот нов црн костим. Но… тоа е костим со тајна! Тоа е извор на ликот на Веном!”, се вели во описот на The Heritage Auctions.

Додека рекордната понуда започна од 330.000 долари, таа набрзо премина 3 милиони долари на првиот ден од четиридневниот настан организиран од Heritage Auctions во Далас. Друга страница од истиот стрип исто така е продадена за 288.000 долари. Двете страници доаѓаат од стрипот на Марвел „Тајна војна бр. осум“, во кои саканите икони се борат со класичните негативци на планетата наречена Battleworld.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement