Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Богатиот ентузијаст платил 1,23 милиони долари за да биде виртуелен сосед на Снуп Дог

Започна ерата на NFT!

Колку повеќе разбираат како функционира NFT (non-fungible token) и неговата зголемена побарувачка, толку повеќе луѓето се подготвени да трошат пари. Не толку одамна, виртуелниот дел од земјата беше продаден за 2,4 милиони долари, по што следеше продажбата на јахтата Metaflower Super Mega за 650.000 долари од страна на Metaverse девелопер, Republic Realm.

Еден богат фан на Снуп Дог сега го искористи максимумот од Метаверзумот со купување на виртуелна парцела до вилата на познатиот рапер. Три парцели „дигитално земјиште“ на Metaverse се продадени за вкупно 1,23 милиони долари и го заземаат просторот до вилата на Снуп Дог. Најскапата од овие три парцели е продадена на аукција за неверојатни 453 илјади долари.

Секој од трите имоти се состои од 3 × 3 квадратни метри земја или девет индивидуални парцели. Дури и во виртуелниот свет, поседувањето земја или имот до славна личност ја зголемува нејзината вредност.

Се чини дека трендовите на недвижностите во физичкиот свет веќе се пренесени на Метаверзумот.

Виртуелното земјиште во „The Sandbox“ се продава како NFT, единствените токени кои даваат сопственост на дигитални ставки. Sandbox NFT може да се купува и продава како и секој друг NFT на платформи како OpenSea.

Ентузијаст на NFT, Снуп Дог му честиташе на својот виртуелен сосед.

Само минатата недела, дел од земјиштето на Decentralend донесе огромна сума од 2,4 милиони долари во криптовалути, соборувајќи рекорди од секаков вид.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Fine Living

Талентираните архитекти на студијата MAD можат да добијат инспирација од се, дури и од портокалови портални кранови! Со новиот проект тие учествуваа на меѓународниот...

Advertisement