Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

БИЛ ГЕЈТС Е НАЈГОЛЕМИОТ СОПСТВЕНИК НА ЗЕМЈОДЕЛСКО ЗЕМЈИШТЕ КОЕ ПО ГОЛЕМИНА ГО НАДМИНА ЊУЈОРК…

Бил Гејтс, ко-основачот на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, неодамна зборуваше за неговото континуирано купување на големи земјоделски имоти во Америка.

Сега е јасно дека милијардерот е најголемиот сопственик на земјоделско земјиште во Америка. По повеќегодишни извештаи дека купувал обработливо земјиште на места како Флорида и Вашингтон, беше откриено дека Гејтс, кој има нето богатство од речиси 121 милијарда долари според Форбс, изградил огромно портфолио на обработливо земјиште во 19 држави.

„Ова не е дел од некој голем план“, појасни Гејтс за време на годишната сесија „Ask Me Anything“ на Reddit. Милијардерот поседува 275.000 хектари земјоделско земјиште во 19 држави, што може да се спореди со 17 пати поголема површина од Менхетен.

Стотици илјади хектари обработливо земјиште на Гејтс беа прикажани во изданието на Land Report 100 од 2022 година, годишно истражување на најголемите земјопоседници во нацијата.

На прашањето на корисник на Reddit: „Зошто купувате толку многу обработливо земјиште? Дали мислите дека тоа е проблем со богатството на милијардерите и колку може да добиете непропорционално?“ Гејтс одговорил: „Имам помалку од 1/4.000 од обработливото земјиште во САД. Инвестирав во овие фарми за да ги направам попродуктивни и да отворам повеќе работни места. Не постои голем план – всушност, сите овие одлуки ги носи професионален инвестициски тим“.

Во исто време, според публикацијата Business Insider, тајкунот ги повикал богатите да плаќаат повеќе даноци: „Што се однесува до многу богатите, мислам дека треба да плаќаат многу повеќе даноци и да го отстапат своето богатство со текот на времето“.

Забележано е дека Гејтс, заедно со неговата поранешна сопруга Мелинда Френч Гејтс и Ворен Бафет, ја основале организацијата „Giving Pledge“, која има за цел да ги поттикне екстремно богатите да го дадат поголемиот дел од своето богатство во добротворни цели.

Некои од најпознатите светски милијардери кои донираат преку оваа платформа се поранешната сопруга на Џеф Безос, Мекензи Скот, која вети дека ќе донира повеќе од половина од своето богатство во добротворни цели, што веќе го прави од време на време.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement