Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Автопортретот на Фрида Кало е продаден за рекордни 35 милиони долари

Продажбата четирикратно го зголеми претходниот аукциски рекорд на уметникот од 8 милиони долари, поставен во 2016 година.

Автопортретот на Фрида Кало, што се чуваше во приватна колекција цели 30 години е продаден минатиот вторник за рекордни 34,9 милиони долари на Sotheby’s аукцијата во Њујорк. Купувачот е Едуардо Ф. Косантини, кој го основал музејот во Аргентина.

Сликата „Diego i yo“ (1949) ја прикажува уметничката како со солзи во очите гледа во набљудувачот, додека на нејзиното чело е слика на нејзиниот сопруг, муралистот Диего Ривера, кој и самиот има трето око.

Резултатот четирикратно го зголеми претходниот рекорд на аукцијата на уметникот од 8 милиони долари, кој е поставен во 2016 година кога нејзината слика „Two Nudes in the Forest“ од 1939 година е продадена на аукцијата Christie’s во Њујорк.

Сликата на Фрида Кало е продадена од потомок на њујоршки колекционер, кој ја купил во 1990 година на аукција на Sotheby’s за 1,4 милиони долари. Пред таа продажба, уметничкото дело и припаѓаше на писателката и критичарка Флоренс Аркин, која била пријателка на Ривера и Фрида Кало.

Уметничкото дело „Diego i yo“ стана најскапото дело на латиноамерикански уметник продадено на аукција, надминувајќи го претходниот рекорд што го држеше сликата „The Rivalsi“ од Ривера, која е продадена за 9,8 милиони долари во 2019 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement