Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Wellness дизајн: нов тренд што ќе ја промени аурата во вашиот дом

Како што минуваат годините, а трендовите во дизајнот на ентериерот се повеќе се формираат, расте интересот за тоа како можеме да направиме просторите да излачуваат позитивна енергија.

Постојат многу начини и многу од нив станаа познати преку правилата на Фенг Шуи, кои за многумина се клучен дел од секојдневниот живот. Велнесот некако влезе во нашите животи – а особено во нашиот дом. „Wellness Design“ ветува дека ќе ги обликува вашите ентериери на најдобар начин обложувајќи се на минимализмот што внесува мир и спокој во вашиот дом.

Дајте предност на земјените бои

Боите се клучен фактор за тоа како ќе изгледа последното поставување во вашиот дом. Во случај на Велнес дизајн, подобро е да изберете тонови на земја, бидејќи тие имаат моќ да обезбедат хармонија и рамнотежа во вашиот простор, а со тоа и во вашиот живот. Беж, бледо сива и кафеава се некои од боите на кои вреди да се фокусирате.

Верувајте во белата боја

Белата боја е синоним за мир и спокој и од таа причина не треба да изостанува во просториите на вашиот дом. Нуди чувство на чистота и особено се препорачува за места каде поминувате поголем дел од денот, како што е дневната соба. Исто така, акцент може да се стави и на други комбинирани нијанси, додека совршен избор е ако барате безвременска боја за вашиот дом.

Кажете „збогум“ на нередот

Ако сакате да постигнете супериорна велнес атмосфера, тогаш мора да се збогувате со нередот засекогаш. И, за да успеете, добро е да одвоите неколку дена во неделата за да ги завршите домашните задачи. Прашање е на навика и – верувајте ни – резултатот ќе се исплати.

Обрнете посебно внимание на спалната соба

Спалната соба е просторијата во која се релаксирате, а мирот е она што го барате. По напорниот ден, последно што сакате е да не можете да се опуштите. Избегнувајте бои како црвена и црна и проверете дали немате работи под вашиот кревет бидејќи може да блокираат енергија додека спиете. Исто така, претпочитајте топло осветлување, и во главната светилка и во други дополнителни извори на светлина.

Поставете растенија

Собните растенија се сметаат за составен дел на секој дом, како дел од декорот, така и заради постоењето на друг медиум што може да ја обнови атмосферата на нашиот простор. Затоа, поставете растенија кои се идеални за оваа намена, како што се драчена, алое и босилек. Со малку грижа, можете да ги одржувате свежи, а тие за возврат ќе ја дефинираат аурата на целиот ваш дом.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement