Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

WALLPEPPER® – ЉУБОВ КОН ПРИРОДАТА И МАГИЈАТА НА ДИЗАЈН…

WallPepper®/Group ги имплементира и произведува своите декоративни решенија со почит и чувствителен пристап кон животната средина.

Изборите за животната средина навистина отсекогаш биле дел од ДНК на WallPepper®: основана во 1981 година како лабораторија посветена на висококвалитетно печатење фотографии, компанијата основана од Диего Локатели посвети најголемо внимание на тоа како да се отстранат хемикалиите што се користат во процесите на аналогно печатење , со придружните регистри за утовар и истовар.

Исто така, многу важно беше отпадот од сребро во филмовите да се отстранува во целосна согласност со правилата, со посебно внимание на квалитетот на воздухот во работните простории. Овие прашања овозможија развој на зголемена чувствителност кон еколошките проблеми.

Се занимава главно со Fine-Art печатење, фотолабораторијата отсекогаш ги исклучувала растворувачите и винилните материјали да користат само мастила на база на вода и памучна хартија.

„На овој начин, грижата и почитувањето на животната средина влегоа во логиката на сите продукции, дури и кога решивме да започнеме со печатење тапети за да создаваме големи украсни слики користејќи одржливи и сертифицирани материјали“, вели Диего Локатели.

WallPepper®/Group тапетите се резултат на континуирано техничко и уметничко истражување, затоа висококвалитетните премази се направени од природни, одржливи, сертифицирани материјали без ПВЦ. Тие се способни не само да одговорат на секое барање за проект, туку и да постигнат совршена рамнотежа помеѓу различните потреби за домување и потребата за намалување на влијанието врз животната средина.

Користејќи разумна употреба на материјали и најдобри практики за печатење, кои вклучуваат употреба на еколошки и безбедни пигментирани мастила, WallPepper®/Group ја произведува секоја графика во каталогот, покрај оние создадени во проектот, приспособувајќи ја секоја во зависност од големината на целниот ѕид, за да можат да ги пресметаат потребите на материјалот, да го минимизираат отпадот и да ја оптимизираат потрошувачката на енергија.

Главниот материјал на кој се испечатени графиките е 100% еколошки WP/Smooth TNT, кој се состои од целулозни и текстилни влакна добиени главно од листови од агава, целосно без ПВЦ, со добра механичка отпорност, отпорност на оган и светлина.

WP/Smooth е без мирис, дише, хипоалергично и има силен декоративен ефект поради карактеристиките на материјалот што го прави исклучително кадифеен на допир (и лесен за чистење со влажна крпа). WP/Smooth е исто така UL, AgBB и Nordic Swan сертифициран и е во согласност со стандардот Greenguard Children & Schools.

„WallPepper®/Group материјалите ги исполнуваат меѓународните стандарди за одржливост и повторна употреба на крајот на животниот век за да им обезбедат на професионалците сертифицирана квалификација“, продолжува Диего Локатели.

WallPepper®/Group овозможува рационално и свесно декорирање на модерните простори и им нуди на сертифицираните дизајнери решенија со високи перформанси со уникатен и извонреден естетски ефект.


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement