Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Vacheron Constantin часовници со бројчаник по ваш избор

Замислете да шетате низ Лувр во Париз, во еден момент, застанувате, да им се восхитувате на најпознатите уметнички дела во светот, покажувајќи со прстот кон омилената уметничка слика, велејќи: „Го сакам тоа“

Ако учествувате во понудата на Кристи за Лувр, што се одржува од 1 до 15 декември, можеби ќе можете да го сторите тоа. Лицето кое нуди најмногу пари за време на аукцијата ќе може да избере ремек-дело од Лувр што ќе се репродуцира во форма на минијатурна емајл во самиот бројчаник и часовник Les Cabinotiers, потпишан од Вахерон Константин. Приходите од продажбата ќе бидат донирани за поддршка на социјалните и едукативни проекти на Лувр.

Оваа единствена можност не завршува тука. Откако ќе се избере уметничкото дело, лицето кое нуди најмногу пари ќе добие приватна турнеја низ работилницата Vacheron Constantin во Женева, каде што ќе се состане со дизајнери, часовници, емајли и гравури за да изберат дополнителни елементи за персонализација како, материјалот на часовникот, гравура и потпис , како и материјал и боја за изработка на ременот.

Часовникот ќе биде опремен со само-намотувачки калибар 2460 SC. На крајот од турнејата, клиентот ќе го добие својот часовник, кој доаѓа со два сертификати за автентичност – едниот од брендот Vacheron Constantin, а другиот од музејот Лувр. Патем, брендот часовници воспостави уметничко и културно партнерство со музејот пред една година, со цел да создаде хоролошки проекти кои се инспирирани од ремек-делата што се наоѓаат во музејот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Објавен е списокот #BestDiet2021. Медитеранската диета е најдобра во светот според US News & World Report, кој објавува список на најдобри диети на почетокот...

Cotton Club

YSL Beauty одлучи да го прослави крајот на една од најчудните години во последните децении, со најава за нови производи за шминка. Новата година...

Fool Moon

Бидејќи пандемијата сè уште трае, а бројот на случаи во соседна Италија се зголемува, Џорџо Армани одлучи да го задржи своето приватно шоу „Armani...

Route 66

Благодарение на неговите футуристички карактеристики, дизајнерскиот јазик на новиот концепт на мотоцикл неодоливо потсетува на зачудувачкиот модел на Aston Martin AMB 001, претставен минатата...

Advertisement