Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

PALCO – Фотелја што потсетува на скулптура

Италијанскиот дизајнер, Бруно Рајналди, остави свој белег во индустријата за внатрешно уредување…

Тој дизајнираше голем број интензивни и иконски парчиња за време на неговиот живот, вклучувајќи ја и елегантната фотелја од плаковата фотелја за Mussi, на која му е даден неговиот „ригорозен хаотичен“ Palco стил. Фотелјата Palco е дизајнирана како уметничко парче што ќе делува повеќе како скулптура отколку парче мебел во која било просторија. Има бело ергономско седиште, поврзано со црна рамка. Комбинацијата е минималистичка, но визуелно привлечна и пријатна.

Главната структура на фотелјата е направена од дрво од махагони со полирани влошки од хромиран челик. Од друга страна, седиштето е опремено со пружини во еластични ремени, заедно со изобилство гума што ветува удобност. Полнењето на фотелјата се создава од полиуретанска пена, која е покриена со влакна и најлонска маичка.

Кога станува збор за тапацир, се нудат кожа и ткаенина. Столот доаѓа со капак, кој лесно може да се отстрани благодарение на шарките на задниот дел од седиштето. Фотелјата за палецот е прилагодлива и станува главен детал за секој простор во кој се наоѓа и ние сме сосема сигурни дека ќе ги воодушеви познавачите и љубителите на дизајнот. Може да биде ваша за 5.990 долари.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Неделата на модата во Париз се затвори со претставување на новата колекција Миу Миу за сезоната пролет / лето 2021 година. Набргу потоа, таа...

Fool Moon

Иииии …… .. стигнавме до последниот месец од оваа тешка 2020-та. Годината што нè воведува во новата ера која верувале или не – официјално...

Cotton Club

Асиметрична блуза + палацо панталони! Останува многу малку време до Новата година и време е да се размисли за празничниот изглед во најмагичната ноќ....

Fine Living

Оваа година Божиќната тема во Белата куќа е „Америка е убава“, а Меланија Трамп вели дека оддава почит и го покажува „величието“ на Соединетите...

Advertisement