Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Paint alert: Како не треба да ја бојадисувате дневната соба, според психолозите

Нијансите што доминираат во вашата соба за дружба, исто така, ќе доминираат и на вашето расположение.

Прашањето што секогаш ќе ја започне дискусијата на дизајнерите на ентериер е изборот на совршена боја за ѕидовите на домовите. Секако, дебатата за палетите се менува со промената на сезоната и тоновите што се во тренд, но според психолозите, одредени нијанси треба да се избегнуваат – засекогаш.

Како просторија во која поминуваме најмногу време и каде што собираме семејство и пријатели, дневната соба нè привлекува најмногу да експериментираме со нови трендови во боја, како што се потемни палети. Сепак, психолозите се осврнаа на најбараната нијанса на годината за дневната соба, темноцрвената, која, според нив, треба да ја избегнеме во широк лак кога ќе дојде време за сликање.

Иако живописната црвена боја е лесно да се сака, предизвикува вознемиреност и непријатна возбуда на sидовите на дневната соба. Ваквата интензивна боја во просторијата што е душата на секој дом, неговите живеалишта долго време може да предизвика иритација, агресија, напнатост, па дури и брзо чукање на срцето.

Подлабоките црвени нијанси се поврзани со страст и енергија, додека, на пример, сините нијанси се сметаат за смирувачки. Затоа црвената боја е добар избор кога станува збор за канцеларии или други креативни простори, бидејќи ја зголемува енергијата и продуктивноста.

Тогаш, каква боја треба да избереме за дневната соба?

Најдобар избор за вашите sидови се понеутралните нијанси кои ќе создадат опуштена, топла и релаксирачка атмосфера. Сите препораки одат на класичната бела боја, која ќе има терапевтски ефект врз вас.

Затоа, не ја потценувајте како силна основа за други елементи со кои можете да ја истакнете собата како што сакате.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на...

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Advertisement