Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

One River North може да стане следната архитектонска икона на Денвер

MAD Architects со седиште во Кина е експериментална и смела кога станува збор за уникатните дизајни. И за да остане доследна на својата репутација, компанијата неодамна го претстави револуционерниот проект за домување во Денвер, Колорадо, кој е на насловните страници на сите списанија од вистински причини!

Наречен One River North, проектот е кула од 16 ката и ќе има „пукнатина“ над нејзината фасада што открива изградена визија за природата. Ќе содржи 1335 квадратни метри надворешна средина, вклучувајќи шеталиште слично на патека, проточен поток и многу зелени растенија. Пристапниот хоризонтален дел се протега на шестиот до деветтиот кат.

Заеднички развиена од Max Collaborative, Uplands Real Estate Partners и Wynne Yasmer Real Estate, зградата вклучува 187 станбени единици заедно со тераса на покривот што нуди панорамски поглед на Карпестите планини и неверојатна околина.

Областа има и базен, спа центар, тераса и градина. Покрај тоа, приземјето на објектот опфаќа над 800 квадратни метри малопродажен простор, како и 1.240 квадратни метри отворен простор, водни објекти и уредени патеки кои се простираат на четири ката.

Коментирајќи го тоа, Ма Јансонг, основач и директор на MAD Architects, рече во изјавата: „Ако ги гледаме современите градови како пејзажи создадени од човекот на земјата, мораме да дизајнираме кањони, шуми, потоци и водопади, трансформирајќи го бетонот во шуми и друга природа“.

Највпечатлива карактеристика на зградата е 10-катната „пукнатина“ која ја дефинира нејзината надворешност, инспирирана е од разновидната природа на Колорадо и потсетува на искуството од искачувањето од подножјето до достигнувањето на алпското плато.

One River North на MAD Architects се очекува да биде завршен до крајот на 2023 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement