Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Marina Tower: Откриен првиот зелен облакодер во Грција

Дизајниран е од архитектонската фирма Foster + Partners.

Првиот зелен облакодер во Грција ќе биде изграден наскоро и сите со нетрпение ја очекуваат неговата реализација и презентација. Поточно, за прв пат ваква архитектонска зграда ќе се гради во Грција и поточно во Атина, во просторот на новата марина Агиос Космас, која беше инспирација за името „Marina Tower“.

Со доминантните зелени и водени карактеристики, природна светлина и непречен поглед на морето, зградата носи иновативен пристап кон дизајнот на регионот.

Минатото лето Lamda Development ги претстави плановите за реализација, истакнувајќи го секој детал од зградата. Ова ќе биде највисокиот облакодер на Медитеранот, како и еден од најзелените во цела Европа.

Проектот се очекува да биде завршен во следните 5 години и вклучува се што ќе биде потребно за да се смета за фокусна точка на подоцна завршениот комплекс. Поточно, ќе се издигне до 200 метри надморска височина и ќе се состои од 45 ката, со 200 апартмани, од кои сите ќе имаат спектакуларен панорамски поглед.

Она што го забележуваме е дека начинот на кој е дизајниран се чини дека коегзистира со две згради кои ги поврзуваат зелениот и водниот елемент, со вградена вертикална градина која поминува низ облакодерот.

Клучната карактеристика на дизајнерскиот пристап е создавањето на витка силуета зграда, која хармонично се вклопува со природната средина и посебниот карактер на медитеранскиот пејзаж. Зелените и водните елементи ја подобруваат биоклиматската природа на зградата.

Естетски е многу едноставен, во целосна хармонија со морето и особеностите на медитеранскиот пејзаж. Што е најважно, сепак, се заснова на екологијата, бидејќи е модел на одржлив дизајн и вклучува најдобра еколошка практика. Тоа не е само „зелена зграда“, туку претежно зелена и одржлива во смисла на постигнување намалена потрошувачка на енергија, правилно управување со водата, минимален јаглерод со подобрена микроклима.

Секој стан во облакодерот ќе се истакне по својот квалитет, но и по посебните и модерни карактеристики. Апартманите ќе бидат пространи, секако со модерни елементи, давајќи шмек на „оној свет“, а како што гледаме на фотографиите ќе доминира минималистичкиот дизајн. Секако, нашето внимание го привлекоа прекрасните и големи тераси кои ќе нудат поглед на целиот Медитеран, опкружен со зеленило.

Според соопштението, г-дин Зисимос Данилатос, кој е главен директор за развој на Lamda Development, нагласил: „Кулата Марина е зграда која ќе го најде своето место меѓу слични врвни проекти во странство кои освоиле архитектонски награди и ќе станат референтни точки и гордост за својот град“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement