Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

LG воведува 321 инчен телевизор со цена од 1,7 милиони долари

Се сеќавате на неверојатниот модуларен дисплеј на Samsung, наречен The Wall, кој може да се нарача со максимална дијагонала од 292 инчи, додека емитувате 8K резолуција?

Па, најсилниот конкурент на славниот бренд им одговори со својот екстремен приказ на домашно кино, покрај кое дури и „The Wall“ ќе изгледа ситно. Станува збор за LG Direct-View LED Extreme Home Cinema, првата линија на корејскиот гигант во овој сегмент. Технолошки, новиот LG DVLED дисплеј е сличен на Samsung’s The Wall и Crystal LED на Sony. Додека нормалните LED телевизори користат LED дисплеи кои се осветлени со LED диоди, LG DVLED телевизорот се состои од милиони диоди кои резултираат со подобра јасност на сликата и сооднос на контрастот.

LG Direct-View LED Extreme домашно кино може да се нарача во различни конфигурации, од 81 до неверојатни 325 инчи дијагонално. И иако овие димензии се идеални за оние кои сакаат да креираат дисплеи во стандарден сооднос 16:9, клиентите исто така можат да се одлучат за ултра-развлечени верзии со сооднос од 32:9. Ултра-развлечените верзии можат да емитуваат содржина на повеќе извори на видео без да влијаат на индивидуалните размери. Во зависност од димензиите и конфигурацијата, LD DVLED дисплеите се направени од 2 милиони и 33 милиони индивидуални диоди и нудат резолуции од 2K до 8K Ultra HD.

„Ова е навистина величествена креација во светот на технологиите за прикажување на домот, нуди рачно изработен квалитет и перформанси што им се допаѓа на оние кои живеат луксузен живот и сакаат нешто што не е само извонредно, туку навистина ексклузивно“, објаснува Ден Смит, заменик. претседател на DVLED дисплеј на LG Electronics USA. „Технологијата на LG DVLED Extreme Home Cinema Display има животен век од 100.000 часа пред да достигне половина од својот живот, што значи дека може да емитува прекрасни визуелни содржини повеќе од 10 години.

Иако LG официјално не ја објави цената на оваа новина, според CNET, максималната верзија од 325 инчи чини 1,7 милиони долари, а цената вклучува инсталација. Дисплеите доаѓаат и во специјални кутии што ги штитат од оштетување, заедно со пакет за одржување кој ќе се грижи за нивната оптимална работа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement