Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

HUBOLT – воодушевува со својот уникатен часовник за маса

Најновата понуда на Hublot ни претстави интересен пресврт….

Швајцарската марка часовници го зеде својот механизам MECA-10, кој дебитираше пред четири години, го зголеми и го смести во уникатен часовник за маса. Овој механизам за извртување на рацете инспириран од системот Meccano е пофален за редизајнирање на рачниот механизам и заработи репутација како еден од најпознатите икони што се појавија од производството на брендот во последните четири години.

Високотехнолошките и комплицирани часовници за маса се вид што полека изумира, а креациите како новиот часовник за маса Hublot MECA-10 се дефинитивно пожелни. Гломазниот часовник за маса е четири пати поголем од рачен часовник, но сепак има елегантен изглед.

Куќиштето на часовникот за маса MECA-10 доаѓа во две различни верзии – едната има агли инспирирани од Meccano и прстен изработен од полиран сатенски готов челик, додека другиот доаѓа со црна PVD облога и детали со иста боја на мостовите и запчаниците. Како и рачната верзија, и табеларната верзија доби скелетизиран бирач со увид во самиот механизам.

Слично на тоа, варијантата на табелата доби резерва на енергија од 10 дена, што е означено на екранот лоциран во положбата во 6 часот. За да ја конструира оваа прекрасна креација, Hublot се здружи со L’Epee Manufactory, која е позната по својата експертиза.

„Бевме во можност да ги репродуцираме уникатните карактеристики на нашиот механизам MECA-10 во поголем обем. Овој инженерски потфат беше постигнат благодарение на заедничките напори на тимовите Hublot и L’Epee. На овој начин, успеавме да претставиме нов пат кон славната традиција на правење часовници за маса ”, рече Рикардо Гвадалупе, извршен директор на брендот Hublot. Како што дознаваме, овој часовник е создаден како ограничено издание, и може да биде ваш за 50.500 американски долари.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Мали тајни кои ќе ви дадат совршени веѓи за неколку минути. Изразот „веѓите се рамката на лицето“ не е случаен. Правилно обликуваните веѓи можат...

Green Tea

Јапонско јаболко Покрај веселата боја која веднаш го крева расположението, ова јаболко содржи витамин ПП, кој е одговорен за производство на серотонин, се бори...

Fool Moon

Тибетскиот духовен водач Далај Лама е познат низ целиот свет по својата мудрост, а неговите совети инспирираат многу светски лидери. На почетокот на новиот...

Fool Moon

Кери Бредшо стана икона на многу начини и милиони жени ширум светот се идентификуваат со неа. Таа е „таа девојка од соседството“ која е...

Advertisement