Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Home refresh: 5 декоративни интервенции кои ќе го реновираат вашиот дом за неколку минути

Постојат и такви моменти кога навистина мора да направиме некои промени, или во нас самите или во околината во која го поминуваме најголемиот дел од нашето време.

Значи, кога ова чувство е „родено“ во нас, добро е да го следиме, бидејќи е точно дека се појавува поради некоја причина. Во случај да сакате да направите елегантен резултат во вашиот дом, но се плашите дека ќе мора да инвестирате во нов мебел или мислите дека ќе биде потребно време, ние сме тука за да потврдиме дека можете да го реновирате вашиот простор без напор. Сè што треба да направите е да изберете поволни декоративни парчиња и да ги примените на најзамислени начини.

Додадете собни растенија

Вистина е дека неколку пати ја спомнавме важноста на домашните растенија во нашиот дом, бидејќи сме целосно свесни за нивните корисни својства, како и за нивната моќ да го трансформираат просторот. Запомнете дека растенијата несомнено се најубавиот декоративен елемент што можете да го користите во кој било дел од куќата, сè додека просторот е релативно осветлен и со нормални температурни услови во секоја сезона. Еден начин да ги додадете во вашиот украс за домот е да земете мали саксии, да засадите прекрасни растенија во нив – како кактуси – и да ги ставите сите заедно на полица, маса или дури и на ѕидна полица. Покрај тоа, можете да ги засадите вашите големи растенија – како што се Монстера и Сансеверија – во саксии и корпи, давајќи му на овој простор потопла атмосфера.

Дајте предност на ќебињата со земјени тонови

Земјените тонови – како беж, кафеава и слонова коска боја – не само што нудат целосен мир во домот, туку и многу лесно се комбинираат со други нијанси. Значи, ако имате мебел со светла боја во вашиот простор, можете да инвестирате во некои тапацири во неутрални тонови, за да создадете хармоничен ентериер. Подетално, постојат два начина на кои можете да го освежите вашиот простор. Едното е „играње“ со топли бои, а другото е комбинирање на земјени тонови со задебелени тонови – како на пример комбинирање на беж софа со фотелја со животински принт.

Украсете ја вашата масичка

Сигурно сте забележале на Pinterest и Instagram дека масичката може да стане вистински украсен елемент, особено ако е правилно украсена до последниот детал. Затоа, ќе ви дадеме неколку важни совети за тоа. Поточно, користете стилски послужавник, ставете свеќи, букет цвеќе, како и еден или два украсни предмети. Исто така, оние кои сакаат книги, можат да нарачаат неколку омилени копии, да додадат свеќи и вазна со свежо цвеќе.

Инвестирајте во украсни предмети

Импресивно украсената куќа може буквално да го подигне расположението и тоа е факт, бидејќи сите ние сакаме да се вратиме секој ден по долг работен ден во пријатен, гостопримлив дом кој ќе не релаксира и ќе ни овозможи убави и релаксирачки моменти. За да го постигнеме ова, потребни ни се посебни, уникатни украси кои не само што ќе ни ги понудат сите горенаведени, туку и ќе испуштат чувство на луксуз во нашиот дом. На кратко, можете да ги украсите вашите sидови со уметнички дела поточно, особено оние што претставуваат апстрактна уметност. Додадете сребрени или златни украсни предмети на целата приказна – како што се столна ламба и огледала, кои естетски го подобруваат вашиот простор. Покрај тоа, можете да ги промените деко перниците за да интегрирате повеќе модели и бои.

Кажете „да“ на тапетите

Еден од начините дополнително да ја нагласите вашата индивидуалност и лична естетика е да поставите позадина во вашиот простор. Ако се сметате за смели, тогаш задебелените отпечатоци и бои се за вас. Најдобар избор што можете да направите се пастелни нијанси и прекрасни дизајни. Покрај тоа, ако сакате вашиот дом да обезбеди уметничко расположение, можете да изберете цветни дизајни, птици или дури и специјални текстури.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement