Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Hasselblad го слави своето наследство со ново специјално издание

Патувањето на познатиот производител на камери, Hasselblad, започна во 1941 година, кога ја претставија својата прва креација, HK-7…

Во текот на изминатите осум децении, шведскиот бренд продолжи да ги поместува границите на технологијата и поставува нови стандарди. За да ја прослави својата осумдесетгодишнина и славната историја, Hasselblad воведе специјално издание на системот за камери без огледала 907X. Комплетoт „Hasselblad 907X Anniversary Edition Kit“ вклучува тело на камера заедно со сигурен додаток за држење, оптички фокус, XCD 3.5/30 објектив и CFV II 50C дигитален грб кој ги поддржува скоро сите камери на Hasselblad V System од 1957 година.

Дизајнот на телото на камерата 907X е инспириран од иконскиот SWC модел кој дебитираше во текот на педесеттите години. Камерата содржи анодизирани детали и леќи од Лунар Греј, веројатно како почит на камерата Hasselblad користена за првото слетување на Месечината. Објективот со широк агол од 30 мм исто така е врежан како почит кон објективот Biogon од 38 мм што се користи во SWC. Камерата доаѓа и со црна кожна футрола.

Кога станува збор за спецификациите, ова специјално издание е идентично со стандардната верзија со CMOS сензор со среден формат од 50 MP, решение Hasselblad Natural Color и 16-битно снимање. Покрај тоа, се карактеризира со ротирачки заден дисплеј од 3,2 инчи, USB-C полнење, двојни UHS-II SD слотови и безжична конекција. Комплетот доаѓа и во специјална кутија. Само 800 примероци од 907X Anniversary Edition Kit ќе бидат достапни за купување по цена од 15.100 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement